TV2 Østjylland
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
  • Tip os
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
14. dec 2021, kl. 19:23
Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

En stille og indadvendt fyr: Nu er han tiltalt for at planlægge skoleskyderier

Indadvendt og stille. Sådan beskrives den 27-årige mand fra Hobro-området, der er tiltalt for planer om skoleskyderier i både Nord- og Østjylland.

TV2 ØSTJYLLAND er bekendt med den 27-åriges fulde identitet, men på grund af sagens karakter har vi valgt at anonymisere ham.
TV2 ØSTJYLLAND er bekendt med den 27-åriges fulde identitet, men på grund af sagens karakter har vi valgt at anonymisere ham. Foto: Privatfoto
  • Skærmbillede 2021-05-25 kl. 16.48.10
    Sara Husted Meyer
    Lokalreporter i Aarhus Kommune

Den 27-årige mand, der er tiltalt for at planlægge flere skoleskyderier i Nord- og Østjylland, var af sine naboer kendt som en stille og rolig fyr.

Han holdt sig for sig selv og deltog ikke i de sociale arrangementer i boligforeningen. Det forklarer flere naboer til TV2 Østjylland, da vi besøgte området tirsdag eftermiddag.

Hans navn står stadig både på postkasse og døren, selvom han har været i myndighedernes varetægt siden 16. december 2020. Hoveddørens store glasrude var mørklagt af persienner, ligesom vinduet ud mod gaden. I dag var der håndværkere i lejligheden, som var ved at sætte nyt køkken op.

20210108-223028-7-1920x1079we

Læs også

27-årig havde kortlagt områder ved skoler og planlagde masseskyderi

Flere naboer, som TV2 ØSTJYLLAND talte med, kendte den tiltalte som en indadvendt person. Han var ikke én, man kendte. Men han færdes ud og ind af sin lejlighed som alle andre beboere, og naboerne fornemmede intet underligt ved ham.

TV2 ØSTJYLLAND overhørte en nabo omtale den tiltalte som verdens sødeste menneske, og at han var overbevist om, at hele sagen måtte være en misforståelse. Men derudover ville han ikke fortælle mere om ham.

En bekendt, der har gået i folkeskole med den tiltalte, beskriver ham også som meget stille. Han beskriver også, at den 27-årige skilte sig meget ud i skolen, og derfor var han et let offer for drillerier.

Og han blev drillet meget i folkeskolen. Når drillerierne blev værst, udviste den tiltalte til tider også aggressivitet.

Facebook som dagbog

Den tiltaltes facebookside giver et indtryk af en mand med mange hårde tanker. Facebookprofilen virker nærmest som en slags dagbog, hvor den tiltaltes tanker og liv bliver beskrevet.

Han har for eksempel lagt flere emotionelle sange op, hvor han forklarer, at hans tanker passer til de triste tekster.

Men det er ikke kun tanker og sange, som er lagt op. Der er også opslag, hvor han er fortaler for legaliseringen af både skydevåben og brugen af peberspray. Ifølge opslagene mener han, at det er vigtigt, at mennesker kan forsvare sig selv.

Derudover fremgår det, at han har ’liket’ en skydeklub samt fortalt, at han har bestået haglskydeprøven efterfulgt af en smiley.

Sagen ifølge anklageskriftet

Ifølge anklageskriftet, som TV2 ØSTJYLLAND har fået aktindsigt i, er den 27-årige blandt andet tiltalt for at planlægge flere skoleskyderier på en eller flere skoler i Østjylland og Nordjylland.

Der er ikke noget, der tyder på, at han har handlet sammen med andre.
Kim Kristensen, specialanklager ved Nordjyllands Politi

Manden har blandet andet anskaffet sig flere skydevåben, kniv og det, politiet kalder "taktisk beklædning".

Derudover har han skrevet et manifest, hvor han beskrev sit ønske om at udføre et masseskyderi, og hvordan han planlagde at gøre det. Han har desuden udtrykt det samme ønske på flere videooptagelser, som han har lavet frem til april 2020.

- Det er anklagemyndighedens opfattelse, at det er nogle personlige årsager, der har drevet den pågældende. Der er ikke noget, der tyder på, at han har handlet sammen med andre, siger specialanklager ved Nordjyllands Politi, Kim Kristensen, til TV 2 Nord.

20170227-094056-L-1920x1080we

Læs også

27-årig tiltalt for at planlægge skoleskyderier

Det fremgår også af anklageskriftet, at den tiltalte har besøgt flere skoler og uddannelsesinstitutioner i Aarhus-området, samt indhentet oplysninger om flere forskellige skoler og børnehaver i Nord- og Østjylland.

Manden blev anholdt for et år siden og har siden april været varetægtsfængslet i surrogat på en psykiatrisk afdeling. Tirsdag oplyste politiet, at der er rejst tiltale mod manden. 

Han nægter sig skyldig i tiltalen.

Sagen mod ham kommer for ved Retten i Aalborg i begyndelsen af næste år.

Del
facebook mail

Mest sete

  • Skærmbillede 2023-09-20 kl. 15.07.39

    Romantisk weekend: Ét spørgsmål ændrede stemningen

    Ons 15:21
  • skraldespand skraldebil skrald affald

    Kredsløb forklarer: Derfor bliver sorteret affald blandet sammen

    Tor 14:20
  • politi penge narkosag

    Narkosmugler får 17 års fængsel og konfiskeret seks millioner kroner

    Tor 13:24
  • kemikalieuheld Feldballe

    Lille beholder skabte stort postyr - måtte sprænges væk

  • Vanrøgt af hund

    Hund hentet af politiet efter shitstorm i bygruppe

  • Jonas Hartung Tast

    Gjorde studerende syge på stribe - nu får de kæmpebøde

  • Kasper stod forrest, da katastrofen truede hele byen

  • Bundgarnskutteren Kapduen kom kørende til Fjellerup

  • Forskning i øjne Gudrun Klausen

    Gudrun kan ikke se lige linjer - griseøjne kan redde hendes syn

Tilmeld dig TV2 Østjyllands nyhedsbrev og bliv opdateret hver dag

Ved at klikke på 'Tilmeld' accepterer du vores privatlivspolitik.
  • Parkering Aarhus

    Gør det markant dyrere at have bil i Aarhus

  • Jacob Bundsgaard

    Stramt budget i Aarhus - dét blev der fundet penge til

  • 20210712-092429-1-1920x1077we

    Fejl i kommune: Familier får en million kroner tilbage

  • politi politibil patruljevogn 112

    Teenagere sendt bag tremmer: Klippede håret af offer

  • Frederikke Pedersen i Korpset

    Hun tabte sig 15 kilo og vejede alt, hun spiste - men én kommentar ændrede alt

  • Retten i Aarhus byret byretten domstol

    Idømt ti års fængsel i stor narkosag

  • f-35 terma

    Kampfly for milliarder - også en del af freden

  • Mærsk Maersk Line containerterminal skib Aarhus Havn havnen aarhushavn

    Politi går ind i sagen om rockere på havnen i Aarhus

  • Jette Brams

    Jette er fortørnet over forklaring: - De vil beskatte et luftkastel

TV2 Østjylland

Kontakt

  • Tip os
  • Sig din mening
  • Send klage
  • Find medarbejder
  • Book rundvisning
  • Sponsorater
  • Reklamer

Om os

  • Hvem er vi?
  • Udviklingsblog
  • Bestyrelse
  • Repræsentantskab

Job uddannelse

  • Ledige stillinger
  • Erhvervspraktik
  • Journalistpraktikant
  • FTP-elev

Services

  • Tekstet for hørehæmmede
  • Public service
  • Sådan ser du TV2ØJ
  • Nyhedsbrev
  • Privatlivspolitik
  • Cookies
TV2 Østjylland Skejbyparken 1, 8200 Aarhus N redaktion@tv2oj.dk (+45) 8742 4242
facebook linkedin instagram youtube tiktok
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. TV2 Østjylland forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4.
Vi tager ansvar for indholdet og er tilmeldt Pressenævnet