Sælger ja- og nej-kager: Den ene kage fører med én
Vennelyst Bageri i Randers sælger i anledningen af valget en ja- og en nej-kage.
Hos Vennelyst Bageri i Randers har man tirsdag og onsdag - valgdagen - solgt to forskellige slags valgkager: En ja-kage og en nej-kage.
- Vi skal være med på bølgen og lave noget, de andre bagerier ikke laver. Så i stedet for at lave en almindelig valgkage, har vi valgt at lave den her lidt utraditionelle løsning, fortæller butikschef Rikke Pedersen.
Indtil videre har kunderne taget godt imod.
Læs også
- Det startede stille og roligt i går (tirsdag red.), men det er blusset lidt op, efterhånden som Facebook-opslaget (på bageriets egen Facebook-side red.) er kørt rundt i Randers og omegn.
Hun regner med, at de fleste af de omkring 50 kager, der er bagt, bliver solgt.
- Vi har et lidt ældre publikum her ude i omegnen. De vil gerne have kage til kaffen, siger Rikke Pedersen.
Ja-kage eller nej-kage
Tilbage ved EF-afstemningen i 1993 blev der også solgt valgkage. Dengang var det Poul Jespersen i Serup ved Kjellerup, som lavede en "kagemeningsmåling".
Om man ligefrem kan lave en meningsmåling ud fra salget af kager i det her tilfælde er nok mere tvivlsomt, men vi her er fakta i skrivende stund:
- Der er solgt én ja-kage mere end nej-kagerne, siger Rikke Pedersen.
I alt 13 kager, og så vil vi lade det være op til læseren selv at udlede noget af dén oplysning.
- Jeg tror, at mange får besøg i eftermiddag og følger med i valget. Og så skal man selvfølgelig have noget kage til
En af hver
Butikschefen fortæller, at der faktisk er flere, som har købt en af hver - altså både en ja- og en nej-kage.
- Jeg tror, at mange får besøg i eftermiddag og følger med i valget. Og så skal man selvfølgelig have noget kage til.
Hvad siger kunderne?
- De kigger lidt på os, når vi spørger, om det skal være en ja- eller en nej-kage. Så smiler de og fremstammer meget lavt svaret, for at de andre i køen ikke skal høre det, fortæller Rikke Pedersen.
Læs også
Hun tror, at mange af beboerne i området er usikre på, hvad de skal stemme, og derfor er det for mange nok "bare" en kage.
Og hvis du selv skulle tage en ja- eller nej-kage med hjem, hvilken skulle de så være?
- Det ved jeg ikke. Jeg er meget neutral. Jeg er nok den mindst politiske i hele bageriet, siger butikschefen og slår en høj latter op.
- Jeg har ikke besluttet mig endnu, men jeg hælder nok lidt til nej-siden, men det kan godt tippe i løbet af dagen, siger hun.
Kagen består i øvrigt af nougatflødecreme, hindbærfromage og chokoladebunde. Velbekomme.