Se karakterkravene: Disse uddannelser kræver højest snit

70.000 unge har i nat fået besked om, at de er blevet optaget på deres uddannelser. I Østjylland kræver det højt snit at læse cognitive science, kommunikation eller psykologi.

Cognigtive science på Aarhus Universitet er et fag, som ser nærmere på, hvordan den menneskelige hjerne fungerer. Faget var i

Natten til tirsdag fik 66 kommende studerende en glædelig besked: De er sluppet gennem nåleøjet og har fået en plads på Østjyllands mest eftertragtede uddannelse, Cognitive Science på Aarhus Universitet. 

Det kræver et snit på mindst 11,0 at komme ind på uddannelsen, som 421 ansøgere fik afslag på en plads til. 

Læs også Rekordmange tilbudt plads: Er du kommet ind på drømmestudiet?

Mille Nielsen fra Ry var blandt de heldige, som i nat kunne åbne en glædelig besked:

- Jeg havde det helt sindssygt, da jeg fandt ud af, at jeg var kommet ind, fortæller hun til TV2 ØSTJYLLAND. 

- Først begyndte jeg at græde lidt og så skyndte jeg mig ud på altanen og åbnede en flaske champagne. 

Handler om hjernen

For Mille Nielsen var beskeden natten til tirsdag ekstra vigtig, for cognitive science er den eneste uddannelse, hun har søgt ind på. 

Læs også 47-årige Ulrik kom ind på drømmeuddannelsen: - Jeg er sindssygt lettet

Mille Nielsen fik interesse for faget under et besøg på universitetet, mens hun gik i 3. G. I cognitive science lærer de studerende om, hvordan mennesker tænker og kommunikerer samt bliver introduceret til brugen af hjernescanninger. 

- Det interesserer mig meget, hvordan vi tænker og agerer. Det er en ny uddannelse, som ingen er blevet færdige med endnu, så det er ikke ud fra fremtidsudsigterne, jeg har valgt det, lyder det fra Mille Nielsen.

Her er de 20 østjyske uddannelser med højest karakterkrav

Cognitive Science, Aarhus Universitet 11,0

Kommunikation, Danmarks Medie- og Journalisthøjskole 10,7

Psykologi, Aarhus Universitet 10,6

Antropologi, Aarhus Universitet 10,3

Medicin, Aarhus Universitet 10,2

Tandlæge, Aarhus Universitet 10,0

Molekylær medicin, Aarhus Universitet, 9,9

Statskundskab, Aarhus Universitet 9,7

Medievidenskab, Aarhus Universitet 9,4

Samfundsfag, Aarhus Universitet, 9,2

Æstestik og kultur, Aarhus Universitet 9,1

Jura, Aarhus Universitet 9,1

Bandagist, Professionshøjskolen VIA University College, 9,1

Fysioterapeut, Professionshøjskolen VIA University College, 9,1

Ernæring og sundhed, Professionshøjskolen VIA University College, 9,0

Bachelor of financial management and services, Erhvervsakademi Aarhus, 9,0

Tandplejer, professionsbachelor, Aarhus Universitet, 8,8

Lingvistik, Aarhus Universitet, 8,8

Litteraturhistorie, Aarhus Universitet, 8,6

Sygeplejerske, Professionshøjskolen VIA University College, 8,6

Også psykologi-studiet kræver højt snit at komme ind på. Studerende, der skal optages her, skal have et gennemsnit på deres studentereksamen på mindst 10,6.

00:23

Isabella Bastar er blandt de 240 nye studerende, som snart kan begynde at studere psykologi på Aarhus Universitet. Det er hun rigtig glad for. 

Luk video

Så mange har søgt de mest eftertragtede østjyske uddannelser:

FagUddannelsesstedAntal optagneAntal ansøgereKarakterkrav
Cognitive ScienceAarhus Universitet 6648711
KommunikationDanmarks Medie- og Journalisthøjskole5332310,7
Psykologi,Aarhus Universitet 240191110,6
Antropologi,Aarhus Universitet 9465410,3
Medicin,Aarhus Universitet 553317610,2
Tandlæge,Aarhus Universitet 8786310
Molekylær medicin,Aarhus Universitet873019,9
Statskundskab,Aarhus Universitet27510259,7
Medievidenskab,Aarhus Universitet 1055739,4
SamfundsfagAarhus Universitet373429,2