Ungebyrådet i Silkeborg er på plads

Valgkampen er slut og 962 unge har taget stilling til, hvem der skal sidde i ungebyrådet

Arkivfoto

De seneste to uger har der været valgkamp i Silkeborg, hvor 42 kandidater har kæmper om at komme med i kommunens ungebyråd.

Nogle har produceret valgvideoer, mens andre har delt flyers ud for at overbevise kommunens unge om, at de vil kæmpe deres sag.

I alt har 962 unge stemt til valget, og 31 kandidater er blevet valgt. En af dem er Anne Spaabæk Dippel.

- Jeg er sindssygt glad og taknemmelig for at være med i ungebyrådet, sagde hun til Silkeborg Kommune, da hun fik beskeden om, at hun var blevet valgt ind.

Ungebyrådet mødes syv gange om året, hvor de udvælger og diskuterer emner, som de senere sender videre til Byrådet som indstillinger.

De nyvalgte medlemmer mødes mandag 26. oktober til deres første møde på Rådhuset. Onsdag 4. november afholder de deres første byrådsmøde, hvor de skal vælge en ungeborgmester og to viceborgmestre.

De valgte til Ungebyrådet er:

Sif Burri Thomsen, Thorning Skole
Laura Ingeborg Therkildsen Overby, Skægkærskolen
Anne Spaabæk Dippel, Funder Skole
Alexander Prado Sørensen, Kjellerup Skole
Andreas Borchmann Laursen, Sølystskolen
Patrick Bossen, Dybkærskolen
Julie Agerbo Nielsen, Buskelundskolen
Shaun van Wonterghem, Sølystskolen
Lasse Thorsø Nielsen, Virklund Skole
Anders Skov Svendsen, Silkeborg Gymnasium
Dennis Kiliç, Kornmod Realskole
Louise Marianne Jakobsen, Bryrup Skole
Jonatan Holten, Silkeborg Gymnasium
Nina Holm Hansen, Sejs Skole
Nikolaj Nørgaard Kristensen, Balleskolen
Janus Thomasberg Sørensen, Kornmod Realskole
Jonas Revsbeck Kols, Balleskolen
Kamilla Døssing Andersen, Dybkærskolen
Cecilie Bay Ellgaard Kristensen, Funder Skole
Magnus Sylvester Overvad Kubel, Sejs Skole
Carl Guss Søndergaard, Vestre Skole
Filip Køie Petersen, Hvinningdalskolen
Tine Fuglsang Sandrini, Virklund Skole
Anne Kristine Kold Nielsen, Ans Skole
Bastian Løve Høegh, Sejs Skole
Kamille Søgaard, Funding Vestre Skole
Mike Robert Andersen, Silkeborg Ungdomsskole
Maria Nielsen, Sølystskolen
Søren-Ulrik Andersen Abildskov, Th. Langs Skole
Minea Wieland Nielsen, Balleskolen
Emma Rahbek Dahlstrup, Bryrup Skole