TV2 Østjylland
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
  • Tip os
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
8. feb 2023, kl. 14:27
- Mere end 30 dage gammel

Letbanen prøver med kaffe til passagerer

Letbanens kunder vil gerne have muligheden for at købe kaffe. Umiddelbart kan det ikke lade sig gøre, men nu er et to-ugers-projekt med ekstern leverandør sat i søen.

20200311-152655-L-1920x1426we
Foto: Ernst van Norde/Ritzau Scanpix
  • MOST 1
    Morten Stigaard Sørensen
    Journalist

Kaffe på turen til arbejde.

Det er et ønske, som mange af Aarhus Letbanes kunder har. Men det er ikke umiddelbart en ting, som Letbanen kan tilbyde. Alligevel har kunder ved letbanestoppet i Hornslet i denne uge kunnet købe kaffe.

- At sælge kaffe er ikke noget, vi i Aarhus Letbane kan tilbyde at stå for. Det ligger for langt væk fra vores hovedopgave. Derfor har vi lavet dette lille, to-ugers forsøg, hvor Aarhus Sweet Food står og sælger kaffe fra 07.00-09.00 fra mandag til fredag på udvalgte stationer, siger Maja Bech Kristensen, projektleder, Aarhus Letbane.

Og det giver god stemning ved letbanestoppene, siger Morten Schierup Larsen, ejer af Aarhus Sweet Food.

- De var enormt glade for det i Lystrup (hvor han stod i sidste uge, red.), og hvis det kan blive en god forretning, så kan det ende med, at jeg gør det selv, siger han.

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Morten Schierup Larsen (@aarhussweetfood)

Skal bygges på

Lige i de to uger, projektet kører, er han sikret et beløb fra Letbanen. Og her håber man på, at netop folk som Morten Schierup Larsen vil forsøge at drive det videre.

- Formålet er både at give passagerne en god oplevelse udover selve rejsen, men i høj grad også at undersøge, hvorvidt der er interesse og kundegrundlag for et mere permanent salg af kaffe. Måske vil en eller flere virksomheder tage bolden op bagefter? Vi håber, at der kan komme lidt mere liv omkring letbanestationerne, som ligger lidt længere ude, siger Maja Bech Kristensen.

Hvis passagererne desuden opfatter det som et lille plaster for efteråret 2022, så er det helt ok for os
Maja Bech Kristensen, projektleder, Letbanen

Der skal bygges lidt på, hvis det skal løbe rundt for Aarhus Sweet Food, men Morten Schierup Larsen er ikke afvisende og håber at få en aftale med en bager, så han også kan sælge brød.

- Jeg kunne godt tænke mig at have det som en hverdagsting at lave kaffe ved letbanestop. Efter jeg skrev opslag på Facebook om det, var der mange, som kom forbi. Også hundeluftere. De to byer (Lystrup og Hornslet, red.) mangler caféer og segmentet er der til det, konstaterer han.

En slags undskyld

Ud over at sælge kaffe er han også udstyret med pakker med lakridspastiller fra Letbanen, som han deler ud kvit og frit.

Nogle af kunderne har opfattet dem som et slags undskyld fra Letbanen, og det passer faktisk Maja Bech Kristensen fint.

- Lakridserne var tænkt som en lille tillæg til kaffen og turen og er ikke afhængig af, hvorvidt man køber kaffe eller ej. Hvis passagererne desuden opfatter det som et lille plaster for efteråret 2022, så er det helt ok for os. Vi ved godt, at vi i dele af efteråret i 2022 ikke leverede den service, passagererne fortjener. Det arbejder vi på at levere bedre i 2023, siger hun.

Del
facebook mail

Læs også

  • Skraldespand med kopper

    100.000 kopper fisket op af vandet: Nu skal der pant på takeaway

    7. feb
  • Aarhus Letbane letbanen frost

    Rettidig omhu: Busser klar inden frosten

    6. feb
  • bil på skinnerne lystrup

    Ikke igen: 55-årig parkerede to aftener i træk på togspor

    9. jan

Mest sete

  • Jannie Madsen

    Jannie cuttede kontakten til mor og papfar: Kunne ikke leve med deres problemer

    Lør 14:35
  • Færdselsuheld i Viby 30.09.23

    Bil pløjede igennem skilte, hegn og ind i børnehave

    Lør 08:51
  • 20230926-114441-5-5000x3334ma

    Kampfly suser over Østjylland søndag

    Lør 16:57
  • Mikkel glemte sin vinterdepression, da han hoppede i vandet

  • Budde

    Budde og budgettet: Midt i kampen om millionerne sprængte 'vejsidebomben'

  • Cykeloptog2 Still

    Så du lysparaden? 400 cyklister overtog trafikken i midtbyen

  • Trafik i Aarhus

    Aarhus bliver lukket land for 57.000 danske biler

  • Lars Eilertsen minkavler minkfarm mink Lystrup

    Nu kan minkavlere få erstatning hurtigere end der var lagt op til

  • Jannie Madsen

    Jannie cuttede kontakten til mor og papfar: Kunne ikke leve med deres problemer

Tilmeld dig TV2 Østjyllands nyhedsbrev og bliv opdateret hver dag

Ved at klikke på 'Tilmeld' accepterer du vores privatlivspolitik.
  • 68009050-196e-4640-91f1-9c94f9b9ecb2

    Vild september bliver varmere end hele sommeren

  • 20230926-114441-5-5000x3334ma

    Kampfly suser over Østjylland søndag

  • knivstikkeri Sønderskovvej

    46-årig mand anholdt efter knivstik

  • Færdselsuheld i Viby 30.09.23

    Bil pløjede igennem skilte, hegn og ind i børnehave

  • Benny Emil

    Da Kim Larsen døde, blev Benny Emil ked af det: Nu deler han sine følelser med alle

  • jes søgaard

    Professor: Regionen bliver snydt for milliardbeløb hvert år

  • det gamle rådhus Ebeltoft Rådhus

    Lukker ned: Ikonisk bygning skal renoveres

  • Psykiatri

    Psykiatrien erkender fejl efter dødsfald: - Det er stærkt, stærkt beklageligt

  • lystrup dashcam video

    Pige cykler ud foran bil - Henry fik sit livs chok

TV2 Østjylland

Kontakt

  • Tip os
  • Sig din mening
  • Send klage
  • Find medarbejder
  • Book rundvisning
  • Sponsorater

Om os

  • Hvem er vi?
  • Udviklingsblog
  • Bestyrelse
  • Repræsentantskab

Job uddannelse

  • Ledige stillinger
  • Erhvervspraktik
  • Journalistpraktikant
  • FTP-elev

Services

  • Tekstet for hørehæmmede
  • Public service
  • Sådan ser du TV2ØJ
  • Nyhedsbrev
  • Privatlivspolitik
  • Cookies
TV2 Østjylland Skejbyparken 1, 8200 Aarhus N redaktion@tv2oj.dk (+45) 8742 4242
facebook linkedin instagram youtube tiktok
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. TV2 Østjylland forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4.
Vi tager ansvar for indholdet og er tilmeldt Pressenævnet