Her er det nye byråd i Aarhus
Politikerne er på plads i det nye byråd efter kommunalvalget. Få overblikket nederst i artiklen.
Samtlige personlige stemmer er nu talt op, og dermed er der sat navne på byrådets 31 pladser.
Nedenfor kan du se, hvem der skal sidde i byrådet de næste fire år.
Klik på billedet for at se politikerens fulde navn og parti.
Det nye byråd
Jacob Bundsgaard (S)
Jacob Bundsgaard (S)
Jacob Bundsgaard - Socialdemokratiet
Thomas Medom (SF)
Thomas Medom (SF)
Thomas Medom - Socialistisk Folkeparti
Bünyamin Simsek (V)
Bünyamin Simsek (V)
Bünyamin Simsek - Venstre
Jasmine Søgaard (S)
Jasmine Søgaard (S)
Jasmine Søgaard - Socialdemokratiet
Rabih Azad-Ahmad (R)
Rabih Azad-Ahmad (R)
Rabih Azad-Ahmad - Radikale Venstre
Steffen Wich (S)
Steffen Wich (S)
Steffen Wich - Socialdemokratiet
Anders Winnerskjold (S)
Anders Winnerskjold (S)
Anders Winnerskjold - Socialdemokratiet
Jesper Kjeldsen (S)
Jesper Kjeldsen (S)
Jesper Kjeldsen - Socialdemokratiet
Mette Skautrup (K)
Mette Skautrup (K)
Mette Skautrup - Konservative
Polly Dutschke (S)
Polly Dutschke (S)
Polly Dutschke - Socialdemokratiet
Steen Stavnsbo (K)
Steen Stavnsbo (K)
Steen Stavnsbo - Det Konservative Folkeparti
Anette Poulsen (S)
Anette Poulsen (S)
Anette Poulsen - Socialdemokratiet
Purnima Erichsen (K)
Purnima Erichsen (K)
Purnima Erichsen - Det Konservative Folkeparti
Christian Baller (K)
Christian Baller (K)
Christian Baller - Det Konservative Folkeparti
Eva Mejnertz (S)
Eva Mejnertz (S)
Eva Borchorst Mejnertz - Socialdemokratiet
Gert Bjerregaard (V)
Gert Bjerregaard (V)
Gert Bjerregaard - Venstre
Mathilde Hjort Bressum (V)
Mathilde Hjort Bressum (V)
Mathilde Hjort Bressum - Venstre
Laura Bryhl (EL)
Laura Bryhl (EL)
Laura Bryhl - Enhedslisten
Hüseyin Arac (S)
Hüseyin Arac (S)
Hüseyin Arac - Socialdemokratiet
Jan Christensen (SF)
Jan Christensen (SF)
Jan Ravn Christensen - Socialistisk Folkeparti
Katrine Vinther Nielsen (EL)
Katrine Vinther Nielsen (EL)
Katrine Vinther Nielsen - Enhedslisten
Liv Jensen (SF)
Liv Jensen (SF)
Liv Gro Jensen - Socialistisk Folkeparti
Lone Hindø (S)
Lone Hindø (S)
Lone Hindø - Socialdemokratiet
Thure Hastrup (EL)
Thure Hastrup (EL)
Thure Hastrup - Enhedslisten
Mahad Yussuf (R)
Mahad Yussuf (R)
Mahad Yussuf - Radikale Venstre
Mette Bjerre (SF)
Mette Bjerre (SF)
Mette Bjerre - Socialistisk Folkeparti
Jakob Søgaard Clausen (DF)
Jakob Søgaard Clausen (DF)
Jakob Søgaard Clausen - Dansk Folkeparti
Henrik Arens (NB)
Henrik Arens (NB)
Henrik Arens - Nye Borgerlige
Peter Sporleder (K)
Peter Sporleder (K)
Peter Sporleder - Konservative
Christian Budde (V)
Christian Budde (V)
Christian Budde - Venstre
Metin Aydin (R)
Metin Aydin (R)
Metin Lindved Aydin - Radikale Venstre