Grundlovsdag: Hvem taler?
Få overblikket over østjyske arrangementer her
En række folketingspolitikere fejrer i dag demokratiet med grundlovstaler i Østjylland.
Nedenfor kan du se en oversigt over en række af talerne ved de østjyske grundlovsmøder.
Oversigten rummer også andre talere end folketingspolitikere.
GRUNDLOVSTALER I ØSTJYLLAND:
Nicolai Wammen (S)
13:20 Gellerupparken
Mogens Jensen (S)
13:00 Socialdemokraterne i Ikast-Brande, Skallerund Sø, Kragelundvej 6 A, 7442 Engesvang
Kirsten Brosbøl (S)
14:00 Egmont Højskole, Villavej 25, 8300 Odder
15:15 Åbyhøj Partiforening, Åbyhøj Parken, Thorsvej/Silkeborgvej, 8230 Åbyhøj
16:00 Odder Højskole, Rørthvej 34A, 8300 Odder
Henrik Dam Kristensen (S)
14:00 Djursland, Socialdemokraterne, Julielund, Nordkystvejen 29, 8961 Allingåbro
Maja Panduro (S)
10:00 Tronholmen 9, 8960 Randers, Arrangør 3F Randers
11:30 Diakonhøjskolen, Lyseng Allé 15, 8270 Højbjerg
14:20 Parken i Åbyhøj, 8230 Åbyhøj, Arrangør S i Åbyhøj
16:30 Fussingø-egnens Friskole, Byvejen 8, 8920 Randers NV
Leif Lahn Jensen (S)
14:00 Julielund, Nordkystvejen 29, 8961 Allingåbro
Torben Hansen (S)
10:00 3F Randers,Tronholmen 9, 8960 Randers
Eigil Andersen (SF)
15:00 Urtegaarden, Aldershvilevej 1, 8961 Allingåbro. Arrangør: SF Norddjurs
Steen Gade (S)
15:00 I Hans Okholms have, Gjessøvej 25, Silkeborg, arrangeret af SF Silkeborg
Margrethe Vestager (R)
11:00 Grundlovsmøde på Hadsten Højskole, Østergade 49, 8370 Hadsten
Morten Østergaard (R)
16:00 Grundlovsmøde, Aarhus Radikale Vælgerforening
Rasmus Helveg Petersen
Liv Holm Andersen (R)
16:00 Grundlovsmøde, Aarhus Radikale Vælgerforening, Aarhus
Inger Støjberg (V)
13:45 Ejer Bavnehøj, Ejer Bavnehøjvej 4, 8660 Skanderborg
15:00 Silkeborg Museum, Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg
Kim Andersen (V)
13:30 Ejer Bavnehøj, Ejer Bavnehøjvej 4, 8660 Skanderborg
Anne-Mette Winther Christiansen (V)
13:00 Lykkesholm Gods, Ballevej 30, 8570 Trustrup
14:30 Rønde Bypark, Hovedgaden 77, 8410 Rønde
15:30 Hald Præstegårdshave, Haldvej 5, 8983 Gjerlev
Jakob Ellemann-Jensen (V)
15:40 Lyngbygaard Gods, Lyngbygaardvej 25, 8220 Brabrand
Birthe Rønn Hornbech (V)
14:00 Kolby Præstegårdshave, Kolby Hovedgade 8, 8305 Samsø
Michael Aastrup Jensen (V)
11:00 Tale for Lion Club (til Langås Grundlovsfest i Kildevang) Randersvej 23, 8870 Langå
12:00 Hvidsten Kro, Mariagervej 450, 8981 Spentrup
Mads Rørvig (V)
13:30 Silkeborg Museum, Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg
Morten Messerschmidt (DF)
14:00 Marsvinlund, Marsvinlundvej 10, Demstrup, 8620 Kjellerup
Liselott Blixt (DF)
14:00 Marsvinlund, Marsvinlundvej 10, Demstrup, 8620 Kjellerup
15:15 DF Aarhus
Mette Hjermind Dencker (DF)
14:00 Foran borgerhuset i Mårslet, Banevej 2, 8320 Mårslet
Christian Langballe (DF)
14:00 Marsvinlund, Marsvinlundvej 10, Demstrup, 8620 Kjellerup
Leif Mikkelsen (LA)
11:00 Lunden, 7470 Karup
13:00 LA-arrangementet "De Små Fisk", Julsøvej, 8600 Sejs, Aarhus
Ole Birk Olesen (LA)
14:30 Rampen Ebeltoft, Gaverivej 2, 8400 Ebeltoft
Mette Bock (LA)
14:00 Astrup Præstegård, Østergårdsvej 225, 8355 Solbjerg
Kilde: Altinget.dk