TV2 Østjylland
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
31. mar 2023, kl. 14:41
Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

Konflikt kan smadre sæsonen på populær campingplads

En faglig konflikt kan spolere campingsæsonen. HK Privat har fredag varslet Dansk Camping Union om strejke og blokade fra den 1. maj, hvis ikke parterne kan blive enige om en overenskomst.

Blommehaven camping syd for Aarhus kan blive ramt af konflikt den 1. maj, hvis ikke ejeren Dansk Camping Union får tegnet overenskomst.
Blommehaven camping syd for Aarhus kan blive ramt af konflikt den 1. maj, hvis ikke ejeren Dansk Camping Union får tegnet overenskomst. Foto: Lars Laursen/Biofoto/Ritzau Scanpix
  • Niels Ettrup Brande
    Niels Ettrup Brande
    Lokalreporter i Aarhus Kommune

En af Østjyllands mest kendte campingpladser risikerer nu at blive genstand for en faglig konflikt.

Det sker, efter HK Privat fredag har udsendt et konfliktvarsel mod Dansk Camping Union. Ifølge HK Privat sker det "efter længere tids forsøg på at forhandle en overenskomst på plads."

Dermed forsøger HK Privat at lægge pres på campingunionen på trappen til weekenden, hvor campingsæsonen springer ud.

quote
Vi er meget uforstående over for det
Anne-Vibeke Isaksen, formand for Dansk Camping Union

Den 1. maj kan campingkonflikten blive en realitet med strejke og blokade af Dansk Camping Unions pladser landet over.

- Det er ikke vores ønske at der skal være konflikt. Vores ønske er et forlig, men vi kan ikke vente med et forlig, til højsæsonen er forbi, siger René Knudsen, formand for HK Service Hovedstaden, til TV2 Østjylland.

Der er ifølge formanden tale om andet konfliktvarsel, hvorfor der nu også sættes en dato på.

Kendt campingplads berørt

Dansk Camping Union (DCU) driver 21 campingpladser i Danmark, og det er ifølge TV2 Østjyllands oplysninger samtlige pladser samt DCU's hovedkontor, der kan blive berørt af konfliktvarslet. 

En af campingpladserne er Blommehaven syd for Aarhus, og her bekræfter lejrchef Allan Obling, at han er blandt de berørte medlemmer af HK, der gerne vil have en overenskomst på plads.

- Det er vigtigt for mig ikke at fremstå illoyalt. Ikke desto mindre er det os, der ønsker en overenskomst, og det er i bund og grund for at få nogle spilleregler at være ansat efter, siger Allan Obling til TV2 Østjylland.

Anne-Vibeke Isaksen, landsformand for Dansk Camping Union, undrer sig over, at HK ser sig nødsaget til at udsende konfliktvarsel.
Anne-Vibeke Isaksen, landsformand for Dansk Camping Union, undrer sig over, at HK ser sig nødsaget til at udsende konfliktvarsel. Foto: Dansk Camping Union

Overrumplet 

Landsformand for DCU Anne-Vibeke Isaksen er overrasket over konfliktvarslet, siger hun, da TV2 Østjylland ringer til hende fredag eftermiddag. 

- Ja, det tør siges, lyder det med tryk på fra campingformanden.

- Vi er meget uforstående over for det, for vi leder efter en mødedato. Det har vi skrevet frem og tilbage om i noget tid, men har ikke kunnet finde tid til at mødes, siger Anne-Vibeke Isaksen.

quote
Det er ikke vores ønske at der skal være konflikt
René Knudsen, formand HK Service Hovedstaden under HK Privat

Netop en manglende mødedato er også omdrejningspunktet for HK Privat, og ifølge René Knudsen har fagorganisationen også længe forsøgt at få et møde i stand, men uden held. 

- Efter første konfliktvarsel gav vi besked om, at vi var klar til at mødes med dags varsel, siger René Knudsen.

Ifølge ham handler ønsket om en overenskomst om, at flere ansatte har oplevet problemer med arbejdsmiljøet, og derfor skal der tegnes overenskomst nu.

- Vi kan ikke bare lade det gå i månedsvis, for så kan folk ikke holde til at gå på arbejde. Vi er i den position, at vi er nødt til at presse nu for at få nogle ordentlige vilkår. Vi føler, vi er nødt til at gøre det for at speede processen op.

Ved ikke hvad der ønskes

Anne-Vibeke Isaksen undrer sig især, fordi de ikke i forvejen har overenskomst. Havde de allerede overenskomst, ville hun have bedre forståelse for konfliktvarslet.

- Jeg anerkender de arbejdsretslige regler, vi har i samfundet, men ret skal være ret, og jeg er bare uforstående over for, at vi ikke sætter os og taler sammen, siger landsformanden for DCU, der også afviser at forholde sig til en overenskomst, hun ikke endnu har set et bud på.

- Vi har jo ikke haft møde endnu, så vi ved ikke, hvad de vil have, siger Anne-Vibeke Isaksen med henvisning til fagforbundet.

Ifølge HK Privat er flere andre fagforeninger såsom 3F og Dansk Metal også varslet med henblik på muligheden for en sympatikonflikt.

Udover Blommehaven driver Dansk Camping Union også i Østjylland campingpladser ved Ebeltoft og Gjerrild på Djursland samt ved Tollund.


facebook twitter mail

Læs også

  • 20200409-131901-L-6000x4000ma

    Campingkonflikt kan nærme sig løsning – nu skal parterne mødes

Mest sete

  • dødsulykke pederstrupvej

    Frontalt sammenstød: Motorcyklist død

  • 20200407-151421-L-5497x3174ma

    Nedlægger gratis parkering fra på mandag

  • skildpadde i gudenå

    Midt på familiens kanotur dukkede et usædvanligt syn op

  • Peter Belli og Poul Krebs

    Poul Krebs skrev med Peter Belli op til hans død

  • Hårdt arbejde: Borgmester kæmpede for at få døbt Birgit

  • Vanding af tør plæne

    Vandværk nødt til at lukke for vandet: Hold igen med at vande græsset

  • 20230127-143717-L-5808x3872ma

    Paludan i retten for vild overhaling - nu er sagen afgjort

  • kondom sexogsamfund sex og samfund

    Kæmper for klamydiafrie studenter: Deler 2500 kondomer ud

  • Mindesten split

    Mindesten for ung skuddræbt rejst ved gymnasium

  • Cita

    Dobermann'en Cita donerer blod for at redde liv

  • bo vestergaard hansen

    'For stor til at deltage i møde': Politiker raser over kollega

  • 20200407-151421-L-5497x3174ma

    Nedlægger gratis parkering fra på mandag

  • Liveblog
    frank drabssag

    Alt fra dagens retsmøde: Holder pizzaaften imens han ligger død i garagen

  • Line sanker

    Line spiste ukrudt til smerterne gik væk: Her er fem urter, du kan finde lige nu

  • Kirkestien Allingåbro

    31-årig anholdt for at vise penis til fremmed kvinde

  • Skærmbillede 2023-06-09 kl. 14.06.38

    To uheld på fem minutter skabte kø på motorvejen

  • CLF - 080623 Manglende græsslåning 1930 - 080623 Still

    Lader græsset gro ved børnehaver og vuggestuer

  • ambulance

    16-årig i kritisk tilstand efter uheld

TV2 Østjylland

Kontakt

  • Tip os
  • Sig din mening
  • Send klage
  • Find medarbejder
  • Book rundvisning
  • Sponsorater
  • Reklamer

Om os

  • Hvem er vi?
  • Udviklingsblog
  • Bestyrelse
  • Repræsentantskab

Job uddannelse

  • Ledige stillinger
  • Erhvervspraktik
  • Journalistpraktikant
  • FTP-elev

Services

  • Tekstet for hørehæmmede
  • Public service
  • Sådan ser du TV2ØJ
  • Privatlivspolitik
  • Cookies
Vi tager ansvar for indholdet og er tilmeldt Pressenævnet
TV2 Østjylland Skejbyparken 1, 8200 Aarhus N Skriv til: redaktion@tv2oj.dk Ring: (+45) 87424242
facebook twitter linkedin instagram youtube tiktok
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. TV2 Østjylland forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4.