TV2 Østjylland
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
11. jul 2022, kl. 19:22
Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

600.000 læser Gittes opskrifter - nu satser hun alt

Børnebøger og biografier bliver byttet ud med boller, biscotti og bradepander, når 53-årige Gitte dedikerer sig til sin succesfulde madblog.

Gitte Hansen fra Randers har sagt sit job op som bibliotekar. Hun skal nemlig bruge alt hendes tid hendes madblog og passionen for bagværk og opskrifter.
  • Laurits Bak Lyck
    Laurits Bak Lyck
    Lokalreporter i Randers Kommune

- Det er meget mere end bare opskrifter.

Gitte Hansen lyser op, når snakken falder på bagværk og madlavning. Hun er i en alder af 53 år sprunget ud som fuldtids-madblogger og lægger dermed sit job som bibliotekar bag sig.

- Begge verdener har givet mig rigtig meget. Men til sidst jeg kunnet se, at bloggen har taget så meget fart, og så er det svært at nå det hele.

- Så nu prøver jeg eventyret med at gå på fuldtid med den, siger Gitte Hansen til TV2 ØSTJYLLAND.

quote
Om ti år er jeg lige pludselig 63, og har jeg så overhovedet energi til det?
Gitte Hansen, madblogger

Madbloggen begyndte for flere år siden, da hun efterhånden havde oversvømmet sin Facebook-profil med billeder og opskrifter og konstant skulle fortælle, hvordan hun havde gjort. Så foreslog en veninde, at hun skulle lave en blog med alle sine opskrifter samlet på ét sted.

- En blog, det havde jeg slet ikke... Men gud, hvor spændende, genfortæller Gitte Hansen om sine tanker dengang.

kvittering fødevarepriser
Læs også:
Se listen: Disse fødevarer er steget mest i pris

Det blev startskuddet til bage- og madbloggen Nogetiovnen.dk, hvor hun har opskrifter på alt fra scones, trifli og jordbærgrød til grillretter, flæskesteg og flødekartofler. I alt er det blevet til over 2.500 forskellige opskrifter, vurderer Gitte Hansen.

Det har været en lang proces, hvor hun blandt andet har skullet lære at tage bedre billeder, for som hun selv siger, var de første "noget værre skrammel". Hun er også begyndt at optimere sine opskrifter, så flest muligt finder dem, når de søger på søgemaskiner som Google.

Anstrengelserne har da også betydet, at der er mange, der følger med.

I øjeblikket er der hver måned i gennemsnit omkring 600.000 besøgende på bloggen, og fremover er det altså også de opskrifthungrende danskere, der skal sikre Gitte Hansen en månedlig indkomst.

Vegetarmad Northside test
Læs også:
Kødfri test: Sådan smager maden på Northside

Skal sidde helt alene

Hun var allerede gået ned i tid på biblioteket, men nu kan hun dedikere al sin tid til sin madblog og forsøget på at få den til at vokse. Det var det rette tidspunkt, mener hun selv.

- Jeg blev ved med at gå og tænke over, om jeg skulle prøve det. Om ti år er jeg lige pludselig 63, og har jeg så overhovedet energi til det?

- Om ikke andet må jeg søge tilbage (til bibliotekerne, red.) igen, siger hun med et smil.

Har du haft nogen betænkninger med at gå fra fuldtidsjob til fuldtidsblogger?

- Sindssygt mange. Jeg er en megasocial type, og nu bytter jeg et virkelig dejligt bibliotek med søde lånere og kolleger ud med det her, hvor jeg sidder helt alene.

Gitte Hansen nyder at få sine ideer til nye opskrifter prøvet af.
Gitte Hansen nyder at få sine ideer til nye opskrifter prøvet af.

Men lige nu ser Gitte Hansen også frem til den frihed, som hendes nye, selvstændige arbejdsliv inkluderer.

- Vi kan tage fem dage til Rømø eller fem dage til Berlin, og så kan jeg sidde og skrive dernede. Min hjemmeside kan jeg drive hvor som helst fra.

Begejstringen og gåpåmodet har dog også potentialet til at blive et problem for Gitte Hansen, der efter eget udsagn er i risiko for at arbejde solen sort.

- Jeg tænker meget på det Pippi Langstrømpe-citat om, hun blev nødt til at gå i skole, for ellers fik hun ikke sommerferie.

- Nu kan jeg jo arbejde 20 timer i døgnet hver dag, men min familie siger, at jeg også er nødt til at holde fri. Det bliver nok min største udfordring, siger hun.



facebook twitter mail

Mest sete

  • dødsulykke pederstrupvej

    Frontalt sammenstød: Motorcyklist død

  • skildpadde i gudenå

    Midt på familiens kanotur dukkede et usædvanligt syn op

  • Brandvæsen, 112, brandbil

    Lastbil med ild i ladet antændte flere brande

  • bo vestergaard hansen

    'For stor til at deltage i møde': Politiker raser over kollega

  • kondom sexogsamfund sex og samfund

    Kæmper for klamydiafrie studenter: Deler 2500 kondomer ud

  • 20200407-151421-L-5497x3174ma

    Nedlægger gratis parkering fra på mandag

  • Liveblog
    frank drabssag

    Alt fra dagens retsmøde: Holder pizzaaften imens han ligger død i garagen

  • Kirkestien Allingåbro

    31-årig anholdt for at vise penis til fremmed kvinde

  • Mindesten split

    Mindesten for ung skuddræbt rejst ved gymnasium

  • Skærmbillede 2023-06-09 kl. 14.06.38

    To uheld på fem minutter skabte kø på motorvejen

  • CLF - 080623 Manglende græsslåning 1930 - 080623 Still

    Lader græsset gro ved børnehaver og vuggestuer

  • ambulance

    16-årig i kritisk tilstand efter uheld

  • Stensagerskolen

    Kæmperegning: Skolebyggeri bliver 40 millioner kroner dyrere

  • Line sanker

    Line spiste ukrudt til smerterne gik væk: Her er fem urter, du kan finde lige nu

  • Aarhus Universitetshospital AUH sygehus Skejby

    Sygehus vil søge hjælp fra udlandet efter to kirurgers opsigelser

  • Brandvæsen, 112, brandbil

    Lastbil med ild i ladet antændte flere brande

  • politi 112 betjent betjente politibetjente politigenre

    Dement kvinde fundet i god behold

  • Asbest

    Beboere frygter flyvende asbest: Pludselig blev område spærret af

TV2 Østjylland

Kontakt

  • Tip os
  • Sig din mening
  • Send klage
  • Find medarbejder
  • Book rundvisning
  • Sponsorater
  • Reklamer

Om os

  • Hvem er vi?
  • Udviklingsblog
  • Bestyrelse
  • Repræsentantskab

Job uddannelse

  • Ledige stillinger
  • Erhvervspraktik
  • Journalistpraktikant
  • FTP-elev

Services

  • Tekstet for hørehæmmede
  • Public service
  • Sådan ser du TV2ØJ
  • Privatlivspolitik
  • Cookies
Vi tager ansvar for indholdet og er tilmeldt Pressenævnet
TV2 Østjylland Skejbyparken 1, 8200 Aarhus N Skriv til: redaktion@tv2oj.dk Ring: (+45) 87424242
facebook twitter linkedin instagram youtube tiktok
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. TV2 Østjylland forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4.