På boligjagt: Her får du de største afslag i prisen

Efter år med vilde prisstigninger bliver der givet større afslag på både villaer, ejerlejligheder og fritidshuse.

I en tid, hvor priserne er på himmelflugt på alt fra pasta til strøm og træpiller, kan det være svært at holde humøret højt.

Men er du på boligjagt, er der til gengæld godt nyt.

Efter priserne de seneste år er gået op, og huskøbere endte i vilde budrunder, bliver der nu givet større afslag ved bolighandler.

- Vi skal ikke mere end tre-fire år tilbage, før +60.000 var normalen, forklarer Preben Merrild Angelo, der er administrerende direktør hos RealMæglerne.

Mest markant i de større byer

De har set på udviklingen i de østjyske kommuner, og her er det Horsens, Aarhus og Silkeborg, der oplever de største afslag i prisen.

Hvor der for et år siden blev givet et gennemsnitligt afslag i prisen på 318 kroner pr. kvadratmeter på villaer i Aarhus, er det i år steget til 792 kroner. Altså mere end en fordobling.

I Horsens er der tilsvarende sket en stigning i afslag fra 182 til 480 kroner, og i Silkeborg er afslaget steget fra 212 til 437 kroner.

Her kan du se, hvor store afslag der i gennemsnit blev givet for villaer i henholdsvis juli 2021 og juli 2022:

Afslag i kr. på kvm.jul.21jul.22Stigning i pct.
Horsens182480164
Aarhus318792149
Silkeborg212437106
Randers30251972
Hedensted22035160
Favrskov20131959
Skanderborg34652351
Norddjurs2963167
Odder1501500
Syddjurs296188-36
Kilde: Boligsiden.dk

For Østjylland som helhed er afslagene for villaer i gennemsnit steget 89 procent.

- Der er kun én ting at sige: Det er blevet hverdag igen. Det er tydeligt, at det er nogle af de mest populære kommuner, hvor der virkelig har været ekstra tryk på efterspørgslen, at der nu kommer en stigning i nedslag i salgsprisen, fordi trykket er taget lidt af efterspørgslen, siger Preben Merrild Angelo.

Udbuddet er steget markant

Forklaringen er helt enkelt udbud og efterspørgsel. Udbuddet af boliger til salg stiger, mens køberne på grund af recession, stigende renter, stigende energipriser og uro i verden ser situationen an.

Udbuddet af boliger er derfor steget med 10.000 på relativt kort tid.

- Vi har været nede og vende omkring 35.000 boliger i begyndelsen af 2022, hvilket er historisk lavt, men nu er vi igen over 45.000, siger Preben Merrild Angelo.

Bevæger man sig væk fra de store byer ændrer billedet sig. I Odder har afslagene ikke rykket sig det seneste år, i Norddjurs er stigningen i afslag blot på syv procent, mens der i Syddjurs bliver givet mindre afslag nu. Her oplever man et fald på 36 procent i forhold til samme tid sidste år.

Ifølge RealMæglerne er der kun tal fra juli til oktober for Samsø, da der ikke er solgt villaer på øen i de resterende måneder.