TV2 Østjylland
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
01. mar 2022, kl. 23:15
Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

To aarhusianske kæmper: Stem imod havneudvidelse

Nu går topcheferne i Salling Group og Arla ud med en kraftig opfordring til Aarhus-politikerne. Udvidelse vil ødelægge unik perle, mener de.

Forslaget for havneudvidelsen kaldes Yderhavnen og omfatter en ny ydermole samt to etaper med bagland, som anlægges mod øst i forlængelse af containerhavnen og den nye færgeterminal.
Forslaget for havneudvidelsen kaldes Yderhavnen og omfatter en ny ydermole samt to etaper med bagland, som anlægges mod øst i forlængelse af containerhavnen og den nye færgeterminal. Foto: Aarhus Kommune (illustration)
  • IBSO
    Iben Sørensen
    Lokalreporter i Aarhus Kommune

Nu blander to af de største virksomheder i Aarhus, Salling Group og Arla, sig i debatten om, hvorvidt Aarhus Havn skal udvides eller ej.

Og selvom man kunne tro, at de to var tilhængere af bedre forhold for erhvervslivet, er deres opfordring til byrådets politikere klar: Stem nej til den foreslåede havneudvidelse, er budskabet i et høringssvar til kommunen tirsdag.

Læs også:
Se billederne: Aarhus vil udvide med en million kvadratmeter

'Det er vigtigt for erhvervslivet at kunne eksportere og modtage varer – men det er lige så vigtigt, at kunne tiltrække dygtige medarbejdere,' lyder det blandt andet i høringssvaret, der er underskrevet at de to selskabers administrerende direktører, Peder Tuborgh fra Arla og Per Bank fra Salling Group.

Her fremhæves Aarhus' nærhed til både vand og skov som et af byens store aktiver, der er med til at tiltrække arbejdskraft.

Der har været arrangeret borgermøde på Aarhus Rådhus om udvidelsen af Aarhus Havn. Flere frygter for klimaet og miljøet.

I stedet vil de to virksomheder finde en helt ny løsning, så det ikke bliver en debat for eller imod udvikling.

Den bør findes i en arbejdsgruppe med repræsentanter fra Aarhus Kommunes arealudvikling, erhvervslivet, Aarhus Havn, Grenå Havn og foreningen Beskyt Aarhusbugten, lyder den sluttelige opfordring i svaret.

Åbenhed i høringsprocessen

Borgmester Jacob Bundsgaard (S) er også formand for Aarhus Havn.

Til TV2 ØSTJYLLAND sagde han for nylig, at intet er endeligt endnu. 

- Det er en tungtvejende grund, at der er behov for at udvide havnen, men det er klart, at der er den åbenhed i sådan en høringsproces, at det også godt kan blive ændret, lød det fra Jacob Bundsgaard i slutningen af februar ovenpå et borgermøde på rådhuset.

Forslaget for havneudvidelsen kaldes Yderhavnen og omfatter en ny ydermole samt to etaper med bagland, som anlægges mod øst i forlængelse af containerhavnen og den nye færgeterminal.
Forslaget for havneudvidelsen kaldes Yderhavnen og omfatter en ny ydermole samt to etaper med bagland, som anlægges mod øst i forlængelse af containerhavnen og den nye færgeterminal. Foto: Aarhus Kommune (illustration)

'Unik perle'

Salling Group og Arla omtaler blandt andet strandlinjen og vandet fra Tangkrogen til Ballehage som 'en unik perle for vores by'. 

Derfor kan man ud af svaret læse, at de to kunne forestille sig, at andre aktiviteter og oplagringspladser rykker fra havnen og til andre områder i Business Region Aarhus. 

Eksempelvis er der mulighed for at udnytte arealer på land langs E45, lyder forslaget. 

Læs hele høringssvaret her

Debatten om udvidelse af Aarhus Havn bør ikke være for eller imod udvikling, hvor man som borger og erhvervsdrivende i byen enten står i den ene eller den anden grøft. I stedet skal der arbejdes på en ny løsning til glæde for byen, borgerne og erhvervslivet.

Og det kan lade sig gøre at finde en løsning, hvor Aarhus Havn kan udvikle sig til gavn for erhvervslivet, borgerne og byen – uden at der inddrages et areal, der svarer til mere end 250 fodboldbaner af Aarhusbugten, som vil ødelægge den fine sammenhæng mellem by, skov og hav, der er unik for Aarhus.

Når der er behov for større arealer til en voksende containeraktivitet, må der søges kompromiser og tænkes nyt for at finde plads. Andre aktiviteter og oplagringspladser må måske flytte fra Aarhus Havn til andre områder i Businessregion Aarhus, så havnen i højere grad fokuserer på absolut havnerelaterede aktiviteter. Samtidig er der muligheder for at udnytte arealer på land langs E45, i industriområder syd for centrum og der kan samarbejdesmed Grenå Havn.

Det er vigtigt for erhvervslivet at kunne eksportere og modtage varer – men det er lige så vigtigt, at kunne tiltrække dygtige medarbejdere. Og et af de største aktiver, når det gælder tiltrækning af nye medarbejdere, er Aarhus’ nærhed til både skov og vand, som derfor er en kvalitet vi som virksomheder ønsker at fastholde til gavn for vores arbejdspladser og engagement i byen i øvrigt. Aarhusbugten bruges hver dag af tusindvis af borgere og rigtig mange af vores ansatte. Strandlinjen og vandet fra Tangkrogen til Ballehage er en helt unikperle for vores by, som omtales og anerkendes af vores medarbejdere og nationale såvel som internationale kunder og samarbejdspartnere. Denne perle må ikke gå tabt på grund af en havneudvidelse.

Vi vil derfor opfordre Aarhus Byråd til at stemme nej til den foreslåede havneudvidelse og i stedet nedsætte en arbejdsgruppe med repræsentanter fra Aarhus kommunes arealudvikling, erhvervslivet, Aarhus Havn, Grenå Havn og foreningen Beskyt Aarhusbugten. Denne gruppe vil rumme de forskellige interessefelter og have kompetencer indenfor arkitektur og havnedrift. Herved kan der findes en ny og bedre løsning.

Med venlig hilsen

Per Bank, CEO Salling Gruop

Peder Tuborgh, CEO Arla Foods

I forvejen er Aarhus Havn den største i Danmark målt på trafikken. Omkring 70 procent af den danske containertrafik går gennem Aarhus Havn, og cirka 10.000 personer arbejder enten på havnen eller med følgeerhvervene forbundet til havnen.hele 

Høringen udløber den 4. marts.

Se TV2 ØSTJYLLANDS tidligere dækning af den mulige udvidelse her

Borgerne frygter at en udvidelse af havnen vil skade miljøet i Aarhusbugten. Selv udvidelsen svarer til 140 godboldbaner.
facebook twitter mail

Mest sete

  • Rebecca Steffin

    Rebecca må ikke få biologiske børn, selvom hun gerne vil

  • Min Købmand Laurbjerg studerende elregning

    Smarte studerende fik købmands elregning til at rasle ned

  • Hjælp! Hvor er mine penge?
    Bjarne Frost Jensen

    I december fik Bjarne en regning, der væltede det hele

  • hugo helmig

    Nævn: Paludan-medie krænkede ikke privatlivets fred

  • sophie løhde

    Kræftpatienter venter for længe - ny plan igangsættes

  • Nordlys

    Se østjydernes flotte billeder af nordlyset i aftes

  • østjyllands politi

    Bilsælger får tre års fængsel i sag om momssnyd og luksusbiler

  • Fregatten Jylland

    Fregatten bliver reddet af stort millionbeløb

  • Hjælp! Hvor er mine penge?
    Bjarne Frost Jensen

    I december fik Bjarne en regning, der væltede det hele

  • AUH Drone Aarhus Universitetshospital

    I dag står regionen skoleret i kræftsag

  • auh

    Sundhedsøkonom frygter, at kræftsag "er toppen af isbjerget"

  • uheld kanalvej

    Frontalt sammenstød spærrede vej

  • Rebecca Steffin

    Rebecca må ikke få biologiske børn, selvom hun gerne vil

  • Frygter flere dødsulykker når skolebørn skal krydse stor vej

  • Politi politibil

    Politiet bankede på i går - i dag fik han over to års fængsel

  • Henrik Rejnholt

    - Vi skal ikke have flere lig på bordet, inden det her bliver løst

  • 200622 Vanvidskørsel dødskrydset

    Vilde tal afslører massive problemer i dødskryds

  • Hjemløse mindsted Christina Strauss

    Hjemløse får mindested: - Jeg har været til over 100 begravelser

TV2 Østjylland

Kontakt

  • Tip os
  • Sig din mening
  • Send klage
  • Find medarbejder
  • Book rundvisning
  • Sponsorater
  • Reklamer

Om os

  • Hvem er vi?
  • Udviklingsblog
  • Bestyrelse
  • Repræsentantskab

Job uddannelse

  • Ledige stillinger
  • Erhvervspraktik
  • Journalistpraktikant
  • FTP-elev

Services

  • Tekstet for hørehæmmede
  • Public service
  • Sådan ser du TV2ØJ
  • Nyhedsbrev
  • Privatlivspolitik
  • Cookies
Vi tager ansvar for indholdet og er tilmeldt Pressenævnet
TV2 Østjylland Skejbyparken 1, 8200 Aarhus N Skriv til: redaktion@tv2oj.dk Ring: (+45) 87424242
facebook twitter linkedin instagram youtube tiktok