TV2 Østjylland
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
  • Tip os
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
16. okt 2022, kl. 22:14
- Mere end 30 dage gammel

Jeanette må leve med smerter - personalemangel aflyste operation

Jeanette Mikkelsen skulle opereres i denne uge, men efter aflysning er hendes fremtid usikker.

  • Maja Kærhus MAKJ
    Maja Kærhus Jørgensen
    Journalist

Der er en mærkbar mangel på sygeplejersker. Alene i Aarhus, Randers og Horsens har de seneste tal vist, at der er mere end 200 ubesatte stillinger.

Det får dagligt konsekvenser for patienterne. I denne uge gik det blandt andre ud over 39-årige Jeanette Mikkelsen fra Silkeborg.

Hun har stærke smerter på grund af slidgigt i begge hofter og har siden foråret ventet på at få skiftet begge hofter ved to operationer. Den første operation skulle være foretaget i mandags, men blev aflyst på grund af personalemangel. 

- Jeg har smerter hele dagen. Jeg har altid smerter, både når jeg sidder, og når jeg ligger, står og går, siger hun til TV2 ØSTJYLLAND.

Silkeborgenseren havde håbet at være smertefri om et halvt år, men nu er det mere uvist.
Silkeborgenseren havde håbet at være smertefri om et halvt år, men nu er det mere uvist.

Jeanette Mikkelsen blev sygemeldt i februar, kort efter at hun færdiggjorde radiografuddannelsen. Men med den kommende operation håbede hun at være tilbage på arbejdsmarkedet om seks måneder.

- Jeg begyndte at græde, for jeg havde regnet med, at jeg kunne se en ende på det hele om et halvt år. Jeg blev jeg ked af det, fordi jeg mentalt har sat mig op til at skulle opereres, og der er noget praktisk i det i forhold til at have børn. Nu er fremtiden uvis, siger hun.

Synd for personalet

De mange ubesatte stillinger presser de østjyske sygehuse, hvor ventetiden på en ny hofte i øjeblikket er på over et halvt år.

Derfor er sundhedsvæsenet noget, der fylder i denne valgkamp for både Jeanette Mikkelsen og mange andre danskere. For løsninger giver sig selv, mener hun.

- Vi skal da have noget mere personale på sygehusene. Det kan der slet ikke være nogen tvivl om, for det er da så ærgerligt, at ikke kun jeg, men også mange andre får udskudt tingene på grund af personalemangel, siger hun.

Jeanette Mikkelsen blev chokeret over at modtage beskeden om den aflyste operation på sms.
Jeanette Mikkelsen blev chokeret over at modtage beskeden om den aflyste operation på sms.

Jeanette Mikkelsen har ikke meget tilovers for, at der ikke kan ansættes nok.

- Jeg synes, det er synd for personalet på sygehusene, at de skal løbe så stærkt. Det er dem, jeg har medlidenhed med, men jeg vil også bare gerne opereres, siger hun.

Det danske sundhedsvæsen har som udgangspunkt en behandlingsgaranti, der betyder, at man har ret til behandling på et privathospital, hvis ventetiden i det offentlige system overskrider 30 dage. Men retten bortfalder, hvis der, som i Jeanette Mikkelsens tilfælde, er tale om særligt komplicerede operationer.

Vil lønefterslæb til livs

Også i Dansk Sygeplejeråd er man i alarm over, at så mange af medlemmerne forlader deres job i det offentlige.

Men rådet har også et forslag til en løsning på problemet.

- Vi ved, at vores lønefterslæb er en stor udfordring, for det er noget af det, der er med til at gøre, at vores sygeplejersker bliver både rekrutteret og fastholdt i vores sundhedsvæsen, siger Anja Laursen, Dansk Sygeplejeråds kredsformand i Kreds Midtjylland.

Sådan fordeler ventetiderne sig lige nu i det østjyske.
Sådan fordeler ventetiderne sig lige nu i det østjyske.

Ifølge hende er sygeplejerskerne bagud med cirka 5000 kroner om måneden sammenlignet med for eksempel en uddannelse som folkeskolelærer, der er samme længde. Anja Laursen mener også, at mere i løn vil løse udfordringerne med arbejdsmiljøet.

- Hvis man får flere sygeplejersker, vil der være flere til at varetage funktionen, så for os at se, starter det med lønnen, siger hun.

Flere af de opstillede partier ser da også gerne, at sygeplejerskernes løn bliver hævet. Men der er delte meninger om, hvorvidt det skal foregå med flere penge i lønposen eller gennem skattelettelser.

Indtil da har Jeanette Mikkelsen svært ved at bevare optimismen i Silkeborg. Hun har fået en ny tid til første operation den 12. december, men hun har ikke de store forventninger til, at der vil være nok personale til den tid.

Del
facebook mail

Læs også

  • valgplakater

    Hvem er du mest enig med? Tag kandidattesten her

    5. okt

Mest sete

  • Jannie Madsen

    Jannie cuttede kontakten til mor og papfar: Kunne ikke leve med deres problemer

    Lør 14:35
  • 20230926-114441-5-5000x3334ma

    Kampfly suser over Østjylland søndag

    Lør 16:57
  • Færdselsuheld i Viby 30.09.23

    Bil pløjede igennem skilte, hegn og ind i børnehave

    Lør 08:51
  • 384570292_3564808857134025_7456791450160674041_n

    Bent er forarget: Nogen har stjålet hans reklametrailer nærmest for øjnene af personalet

  • Som wellness for sindet: Mikkel clearer sine tanker i det kolde vand

  • Budde

    Budde og budgettet: Midt i kampen om millionerne sprængte 'vejsidebomben'

  • Cykeloptog2 Still

    Så du lysparaden? 400 cyklister overtog trafikken i midtbyen

  • Trafik i Aarhus

    Aarhus bliver lukket land for 57.000 danske biler

  • Jannie Madsen

    Jannie cuttede kontakten til mor og papfar: Kunne ikke leve med deres problemer

Tilmeld dig TV2 Østjyllands nyhedsbrev og bliv opdateret hver dag

Ved at klikke på 'Tilmeld' accepterer du vores privatlivspolitik.
  • Lars Eilertsen minkavler minkfarm mink Lystrup

    Nu kan minkavlere få erstatning hurtigere end der var lagt op til

  • 68009050-196e-4640-91f1-9c94f9b9ecb2

    Vild september bliver varmere end hele sommeren

  • 20230926-114441-5-5000x3334ma

    Kampfly suser over Østjylland søndag

  • knivstikkeri Sønderskovvej

    46-årig mand anholdt efter knivstik

  • Benny Emil

    Da Kim Larsen døde, blev Benny Emil ked af det: Nu deler han sine følelser med alle

  • Færdselsuheld i Viby 30.09.23

    Bil pløjede igennem skilte, hegn og ind i børnehave

  • jes søgaard

    Professor: Regionen bliver snydt for milliardbeløb hvert år

  • det gamle rådhus Ebeltoft Rådhus

    Lukker ned: Ikonisk bygning skal renoveres

  • Psykiatri

    Psykiatrien erkender fejl efter dødsfald: - Det er stærkt, stærkt beklageligt

TV2 Østjylland

Kontakt

  • Tip os
  • Sig din mening
  • Send klage
  • Find medarbejder
  • Book rundvisning
  • Sponsorater

Om os

  • Hvem er vi?
  • Udviklingsblog
  • Bestyrelse
  • Repræsentantskab

Job uddannelse

  • Ledige stillinger
  • Erhvervspraktik
  • Journalistpraktikant
  • FTP-elev

Services

  • Tekstet for hørehæmmede
  • Public service
  • Sådan ser du TV2ØJ
  • Nyhedsbrev
  • Privatlivspolitik
  • Cookies
TV2 Østjylland Skejbyparken 1, 8200 Aarhus N redaktion@tv2oj.dk (+45) 8742 4242
facebook linkedin instagram youtube tiktok
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. TV2 Østjylland forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4.
Vi tager ansvar for indholdet og er tilmeldt Pressenævnet