TV2 Østjylland
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
  • Tip os
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
3. dec 2018, kl. 15:48
Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

Casper bruger VR-brille mod social angst

Casper Birkefeldt har kunne udfordre sin sociale angst ved at opleve dagligdagssituationer i virtual reality

VIDEO: Casper Pedersen har gjort brug af VR-teknologien for igen at kunne bevæge sig ned i sit lokale supermarked.
  • sofie_bock_troelsen_sotr.jpg
    Sofie Bock Troelsen
    Lokalreporter i Silkeborg Kommune

Efter mange år med en kamp mod social angst har Casper Birkefeldt nu fået det meget bedre, efter han kan øve sig i at møde andre via virtual reality.

- Før jeg kom til at bo her, var det et utroligt indelukket liv, der stort set foregik inde bag mine egne fire vægge. Jeg skulle have folk til at gøre stort set alt for mig, siger Casper Birkefeldt.

Helle Lupau Irene Nørgaard Nomi Kronberg #metoo

Læs også

Efter #metoo: Må vi godt klæde os på til flirt?

Det, som for andre, kan synes som helt almindelige dagligdagsituationer, var meget uoverskueligt for Casper Birkefeldt. 

- Jeg kunne ikke tage ud at handle, jeg kunne ikke engang overskue at gøre rent. Der var ikke rigtig noget lys for enden af tunnelen, siger Casper Birkefeldt.

Jeg kunne ikke engang overskue at gøre rent. Der var ikke rigtig noget lys for enden af tunnelen.
Casper Birkefeldt

Lige nu bor han på et bosted for psykisk sårbare unge i Silkeborg, hvor han får hjælp af den nyeste teknologi. Så han igen tør møde verdenen udenfor.

En tur i supermarkedet

Det scenarium, der spiller i brillerne, foregår i en kø i et ganske almindeligt supermarked. Her kan han kigge lidt rundt på de andre kunder. ”Bagved” Casper er en mand, der taler aggressivt i telefon.

- Det bryder jeg mig slet ikke om. Det er en meget angstprovokerende situation, siger Casper Birkefeldt.

Det er tiende gang, at Casper Birkefeldt afprøver VR-brillen. 
Det er tiende gang, at Casper Birkefeldt afprøver VR-brillen. 

Da TV2 ØSTJYLLAND er med, er det 10. gang, at Casper Birkefeldt oplever situationen, og for hver gang bliver han mere og mere tryg ved situationen.

Så prøvede jeg at udfordre Casper fra gang til gang
Tina Pedersen, ergoterapeut, Birkeparken 

- Den første gang, han havde den på, der kunne jeg jo se, hvor han kiggede hen, så han havde en strategi, hvor han kiggede op i et hjørne, siger Tina Pedersen, der er ergoterapeut i Birkeparken.

Og derfra gjaldt det om at få Casper Birkefeldt stille og roligt ud af sin komfort-zone. 

- Så prøvede jeg at udfordre Casper fra gang til gang med at han lige som skulle prøve at kigge på køen og prøve at kigge til siderne, og prøve at være til stede i det er supermarkedet.

Casper Birkefeldt bor på botilbuddet Birkeparken, som har hjulpet ham til igen at kunne handle på egen hånd. 
Casper Birkefeldt bor på botilbuddet Birkeparken, som har hjulpet ham til igen at kunne handle på egen hånd. 

Skal spredes til flere

Casper Birkefeldt er langt fra den eneste, der er bange for supermarkeder og andre steder med mange mennesker. Flere af de andre beboere er også blevet bedre til at tøjle sin angst.

- Vi skal selvfølgelig prøve det af på flere borgere, end bare lige den gruppe, der er her, siger Anneline Reuter, der er socialfaglig konsulent i Silkeborg Kommune.

VR Jørn Søndergaard Sørensen ALS virtual reality

Læs også

VR-teknologi giver ALS-patient mere livskvalitet

Men fordi Casper Birkefeldt ved hjælp af virtual reality kan se sin angst i øjnene, tør han nu godt gå ned i Netto. I hvert fald ikke er ret mange i butikken.

- Det giver mig en utrolig fed følelse indeni. Det er der, jeg er nået til nu. Frem for at skulle sidde inde i en lejlighed og være bange for at åbne døren.

Del
facebook mail

Mest sete

  • rudolf steiner-skolen aarhus

    Chok på skole: To børn forsvandt sporløst - fundet mange kilometer væk

    Fre 19:55
  • Vanrøgt af hund

    Hund aflivet efter brutal behandling i park

    Fre 13:34
  • Memets

    Gjorde studerende syge på stribe - nu får de kæmpebøde

    Fre 08:25
  • Bilister parkering

    500 % dyrere at have bil: - Det er megairriterende

  • ulykke krondyr

    71-årig mister livet efter kollision med krondyr

  • Anna-Marie er glad for sin cykel

    Nyt våben mod cykeltyveri skabte kø

  • Nicolai Wammen

    Wammen afviser flere penge til kommuner i knæ

  • nete ankerstjerne

    Vrede over budget: - Vores børn er ikke noget værd - det bliver jeg ked af

  • rudolf steiner-skolen aarhus

    Chok på skole: To børn forsvandt sporløst - fundet mange kilometer væk

Tilmeld dig TV2 Østjyllands nyhedsbrev og bliv opdateret hver dag

Ved at klikke på 'Tilmeld' accepterer du vores privatlivspolitik.
  • hells angels lystrup

    Politiet lukker rockerborge øjeblikkeligt

  • Vanrøgt af hund

    Signe delte opslag på Facebook - to dage efter rykkede politiet ud

  • skybrud

    Varsler om skybrud

  • familien dreyer

    97-årig blev efterladt på gulvet: Nu kommer der millioner til ny nødkaldsordning

  • Kasper stod forrest, da katastrofen truede hele byen

  • Vanrøgt af hund

    Hund aflivet efter brutal behandling i park

  • Narkofabrikken
    retsvæsen retten justitia Vestre Landsret Viborg landsretten apr11

    Ankesag om narkofabrik: Massiv kritik af anklagerne

  • Dronningborghallen

    Budgetaftale på plads i Randers: Ny hal på vej i Dronningborg

  • fødevarestyrelsen

    Osteprodukt kaldes tilbage - kan give opkast og diarré

TV2 Østjylland

Kontakt

  • Tip os
  • Sig din mening
  • Send klage
  • Find medarbejder
  • Book rundvisning
  • Sponsorater
  • Reklamer

Om os

  • Hvem er vi?
  • Udviklingsblog
  • Bestyrelse
  • Repræsentantskab

Job uddannelse

  • Ledige stillinger
  • Erhvervspraktik
  • Journalistpraktikant
  • FTP-elev

Services

  • Tekstet for hørehæmmede
  • Public service
  • Sådan ser du TV2ØJ
  • Nyhedsbrev
  • Privatlivspolitik
  • Cookies
TV2 Østjylland Skejbyparken 1, 8200 Aarhus N redaktion@tv2oj.dk (+45) 8742 4242
facebook linkedin instagram youtube tiktok
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. TV2 Østjylland forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4.
Vi tager ansvar for indholdet og er tilmeldt Pressenævnet