Randers FC klandrer ikke John "Faxe"

Trods sportslig krise er sædet ikke varmt under cheftræneren, fastslår Randers FC's direktør.

I løbet af sæsonens første fem kampe i SAS Ligaen er det kun blevet til ét enkelt point for de ambitiøse kronjyder. Det betyder dog ikke, at der ligger en fyreseddel klar i skrivebordsskuffen hos klubbens direktør, Jacob Nielsen.

- Vi har vendt situationen meget internt, men på intet tidspunkt har det været et tema med "Faxe". Vi kan ikke sætte en finger på hans arbejde. Jeg er sikker på, at det her snart vender, og vi skal nok få opfyldt vores målsætning for sæsonen, siger Jacob Nielsen til Ekstra Bladet med henvisning til klubbens målsætning om at slutte sæsonen blandt de fem bedste.

I weekenden tabte kronjyderne på hjemmebane til Brøndby, men der er dog andre nederlag, der gør mere ondt i Randers.

- Problemet er ikke, at vi taber ufortjent hjemme til Brøndby. Problemet er jo, at vi taber til hold som Sønderjyske, mener Jacob Nielsen, der jagter en angriber til truppen.

I øjeblikket må kronjyderne undvære sidste sæsons delte topscorer i SAS Ligaen, Marc Nygaard, der sidder ude med en skade.