Ny træner til Aarhus Fremad

Aarhus Fremad har ansat Anders Gerber, som træner for klubbens hold i 2 division i den kommende sæson.

Valget af 27 årige Anders Gerber som træner for Aarhus Fremads 2. divisionshold har længe ligget til "klubbens højreben" efter, at den valgte ikke at forlænge kontrakten med Ole Brandenborg.  Klubben ligger dog ikke skjul på, at man fra starten søgte en udefra kommende træner til 1. holdet, men med 8 stamspilleres afgang er situationen en anden og det er med opbakning fra spillerne og ledelsen, at Anders Gerber nu er forfremmet til cheftræner for Aarhus Fremads hold i 2 division. Anders Gerber har, i de sidste 3 sæsoner haft ansvaret for klubbens 2. hold som nu spiller i danmarksserien, med stor succes set med både klubbens og spillernes øjne. I sammen periode har han ligeledes været tilknyttet holdet i 1 division som assisterende træner for Ole Brandenborg, så hans allerede store indsigt i spillertruppen er på plads.