Kjellerup IF: We made history

Østjylland har fået endnu et divisionshold i fodbold

Kjellerup IF's fodboldherrer har sikret sig oprykning til 2. division.

Søndag lykkedet det østjyderne at hive en smal 1-0-sejr i land på udebane mod Ringkøbing. Selv om der stadig resterer tre spillerunder af den nuværende sæson, står det efter weekendens sejr fast, at der efter sommerpausen skal spilles divisionsfodbold i Kjellerup.

Det enlige mål i kampen mod Ringkøbing blev sendt i nettet af Kjellerups Morten Lanng midt i 2. halvleg.

Stolt træner
Kjellerup IF's trup tæller blandt andre den tidligere Randers FC-anfører Ralf Pedersen og den tidligere Silkeborg-spiller Thomas Røll.

På klubbens hjemmeside bliver de lokale fodboldhelte hyldet med ordene 'We made history" (Vi skrev historie, red.).

- Ringkøbing havde stor ære af kampen, og vi havde svært ved at komme til chancer. Men vi behøver ikke så mange, så slår vi til, og det beviste vi igen i dag, hvor hele holdet fortjener ros for en glimrende indsats og en fantastisk holdindsats. Jeg er stolt på holdets vegne, siger træner Tom Søjberg til klubbens hjemmeside.