AGF'ere frygter nedrykning

To af klubbens profiler er bekymrede

AGF indledte forårsturneringen i den øvre halvdel, men siden er holdet stille og roligt gledet ned i tabellen med det resultat, at der kun er fire point ned til AC Horsens, der er under stregen.

De manglende point er begyndt at bekymre et par af klubbens profiler.

- Vi har to hjemmekampe ud af de sidste tre, og hvis vi ikke vi hiver noget hjem i dem, så kan vi godt lukke og slukke, siger målmand Steffen Rasmussen, som kritiserede holdets angreb efter søndagens nederlag på 0-1 i Randers.

Forsvarsspilleren Anders Kure mener heller ikke, at AGF bare kan lukrere på, at andre hold ikke får tilstrækkeligt med point.

-  Jeg tror ikke, vi har point nok til at redde os, som det er nu, siger han til sporten.tv2.dk. - Jeg ved sgu ikke, om alvoren er gået op for os. Der skal i hvert fald andre boller på suppen, tilføjer Steffen Rasmussen.

Skulle det ende med nedrykning for AGF, er det i givet fald tredje gang på otte sæsoner, at aarhusianerne må forlade Superligaen.