Drengedrøm går i opfyldelse: Christian Degn har siddet med tårer i øjnene flere gange
- Hvis det her går nedenom og hjem, skal jeg ikke gå ned ad gågaden og have folk, der har lyst til at give mig knive i ryggen.
|
For et år siden fortalte Christian Degn, at der nok kom et tidspunkt, hvor han fik tårer i øjnene. Nu har han flere gange siddet med våde øjne i sin bil, fortæller han i et interview med TV2 Østjylland.
For drengedrømmen bliver en realitet. Sammen med barndomsvennen Ronnie Bach, har han arrangeret endagsfestivalen 'Blå Sol' på Nordre Fælled i Randers den 7. juni.
En festival, hvor man skal kunne mærke det kronjyske. Barndomsvennerne er nemlig opvokset i Randers, mens TV-værten og nu festivalarrangør for nylig er vendt hjem igen.
- Jeg har siddet med tårer i øjnene flere gange, når jeg har haft tid til at sidde i bilen og tænke over, hvor fedt det er. Det med at flytte hjem, hvor du kommer fra og se, om folk er okay med det, vi er i gang med, og om de vil lege med, siger Christian Degn.
Indtil videre har de sikret 2,5 millioner kroner til festivalen. Om det bliver en overskudsforretning, ved de ikke endnu, men alle pengene bliver ikke brugt, for de skal være helt sikre på, at der er penge til udbetalinger bagefter, selv hvis festivalen ikke bliver en succes.
- Vi skal kunne give bankgaranti til bandsene, men vi skal også kunne bo i Randers bagefter. Så hvis det her går nedenom og hjem, skal jeg ikke gå ned ad gågaden og have folk, der har lyst til at give mig knive i ryggen, lyder det fra TV-værten.