I dag starter affaldsortering i Aarhus
Nu skal der sorteres
|
Fra i dag skal aarhusianerne i midtbyen i højere grad til at dele deres affald op. Det bliver noget nyt for de aarhuianske borgere, som ellers ikke har været vant til at sortere deres affald.
- Aarhusianerne, først i midtbyen, skal til at sortere papir, pap, glas og metal allerede nede ved affaldsøen i stedet for at gemme det oppe i lejligheden eller tage det med på genbrugsstationen, eller endnu værre i skraldespanden med alt det andet skrald, siger rådmand for Teknik- og Miljø Kristian Würtz.
Læs også:
Selvom det er godt for miljøet at sortere affald, er det ikke den eneste grund til sorteringen, der går nemlig også mange penge tabt, når man smider ud i stedet for at genbruge.
- Det er nødvendigt og rigtig godt. På sin vis er det jo penge vi putter ned i skraldespanden, for de ting kan blive til værdi igen, metal kan blive til cykler igen, glas kan genanvendes, siger Kristian Würtz.