Efter et fagligt møde tidligt mandag morgen, slagtes der igen på Danish Crowns slagteri i Egebjerg nord for Horsens.
Fredag blev arbejdet nedlagt i vrede over, at en tillidsmand havde fået en advarsel i kølvandet på afstemningen om ny overenskomst. Slagteri og ansatte har nu lagt striden bag sig.
For en måned siden strejkede mellem 1000 og 1200 slagteriarbejderne på Danish Crown i Horsens og Blans på grund af utilfredshed med den netop indgåede overenskomst.
Fredagens faglige møde og efterfølgende arbejdsnedlæggelse har udspring i efterdønninger fra polemikken om den nye overenskomst, som slagteriarbejderne var arge modstandere af.
Undervejs var tillidsmand Klaus Olesen en markant aktør i pressen, hvilket Danisk Crowns ledelse har påtalt og givet ham en skriftlig advarsel for.
Det udløste fredag så nye arbejdsnedlæggelser - men mandag morgen er konflikten bilagt.
Danish Crown og slagteriarbejdernes tillidsmand Klaus Olesen har bebudet en fælles pressemeddelelse om sagens løsning senere mandag.