TV2 Østjylland
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
  • Tip os
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
12. jan 2022, kl. 21:44
- Mere end 30 dage gammel

Butikstyve hærger i byen - nu går rivaler sammen

Alt for ofte oplever supermarkederne i Rønde, at organiserede tyve stjæler deres dyreste varer. Nu danner de fælles front.

  • Laurits Bak Lyck
    Laurits Bak Lyck
    Journalist

I Rønde på Djursland har man den seneste tid oplevet markant flere velforberedte butikstyve, der målrettet går efter at slippe væk med de dyreste varer.

- Vi har taget de allerdyreste champagner væk, men det er sådan noget som dem her, fortæller Rene Povlsen i den lokale Meny.

Han fremviser tomme papkasser, fordi butikken for at dæmme op for tyverier ikke længere har de dyre dråber stående frit fremme.

- Det er vi nødt til. Det er jo 350-380 kroner hver gang, siger han.

kaffelåg Lars Bendix Liplid

Læs også

Kaffelåg var 65 millioner værd: Nu er prisen eksploderet

Også hos naboen Netto oplever man tyve. Her er det eksempelvis store poser med økologisk kaffe, der ryger ned i tyvenes tasker for aldrig at blive set igen.

Tyvene er blevet fanget på overvågningskameraer, der viser, hvor hurtigt og organiseret de går til værks.

Her viser overvågningsbillederne fra Meny i Rønde, hvordan tyvene fylder spiritusflasker ned i en taske.
Her viser overvågningsbillederne fra Meny i Rønde, hvordan tyvene fylder spiritusflasker ned i en taske.

- Fem-ti minutter før kommer der en ind og tager video af området, og så kommer der en ind efterfølgende og stjæler det, siger Rene Povlsen.

Konkurrenter hjælper hinanden

På grund af de mange tyverier er Meny, Netto, Rema 1000 og 365 Discount i Rønde gået sammen for at komme problemet til livs. Også selvom de til daglig er direkte konkurrenter.

- Man kan hjælpe hinanden og holde øje. Det er det samarbejde, jeg håber og tror på, vi finder, siger Rene Povlsen og får opbakning fra sin nabo fra Netto.

- Det kan være svært at holde øje med det hele, så det er fedt, at man lige kan få sådan et 'heads-up' på, at der er sket noget. Så kan jeg holde øje nede ved mig selv, siger butikschef Henriette Henneberg.

Henriette Henneberg fra Netto og Rene Povlsen er to af de butikschefer, der har indgået samarbejdet, fortalte de i januar.
Henriette Henneberg fra Netto og Rene Povlsen er to af de butikschefer, der har indgået samarbejdet, fortalte de i januar.

Også kunderne bakker op om samarbejdet.

- Jeg synes, det er en udmærket ide, at de kan samarbejde om det. For det er jo os andre kunder, der kommer til at betale for det, der forsvinder, siger Ole Madsen fra Rønde.

 - Det er helt relevant og godt, at de kan stå sammen om et fælles problem, lyder det fra en anden kunde, Anne Mette Berg.

Nu håber supermarkederne, at det hjælper.

- Formålet er at skabe tryghed for os alle - både kunder, personale og os selv - og så få et godt samarbejde med myndighederne om, hvordan vi kan løse den her udfordring, siger Rene Povlsen fra Meny.

VIDEO: Se indslag om det nye samarbejde her


I Rønde er dagligvarebutikkerne plaget af organiserede og omfattende butikstyverier. Det har fået de fire butikker til at gå sammen i et samarbejde mod butikstyvene - til trods for at de er konkurrenter.
Del
facebook mail

Mest sete

  • Se billeder og video fra tirsdagens vilde vejr

    Tir 09:37
  • [Tilpasset] DMJX

    Loft falder ned: Skole evakueret

    Tir 11:25
  • Forsikring vand

    Efter kraftig regn: Særligt en by er hårdt ramt

    Tir 15:16
  • Alex Aria Zelina Balógh

    Alex er stadig hjemløs: - Der sker intet

  • miaogtrine

    Løvens Hule deltager jubler - har solgt virksomheden

  • Design uden navn (49)

    Frygter cykeltyverier - med god grund

  • 20210108-223028-7-4124x2749ma

    Politiet anholder 51-årig efter overfald på yngre mand

  • Alex - PLAY thumb 3 no disney_final

    Politikere reagerer: - Det er ufatteligt trist

  • Se billeder og video fra tirsdagens vilde vejr

Tilmeld dig TV2 Østjyllands nyhedsbrev og bliv opdateret hver dag

Ved at klikke på 'Tilmeld' accepterer du vores privatlivspolitik.
  • Henry Bitch

    Henry er grædefærdig: 15 centimer mudder og kloakvand i stuen

  • 20201110-144457-5-6000x4000ma

    Aarhusiansk milliardær bag SAS-redning

  • 20211105-091320-L-6000x4000ma

    Stort datalæk: 350 borgere er ramt

  • Rønde Vandværk

    Vandværk drukner - Vi har aldrig set så meget vand

  • Henriette Aabenhuus

    28-årig kvinde blev fundet død efter bytur - eksperter kalder teori om selvmord for usandsynlig

  • Henriette Aabenhuus

    Politiet har mørkelagt sagen om 28-årig kvindes mystiske død

  • Nana Sophia Axelsen barn Fussingø Naturbørnehave

    Børnehave under skærpet tilsyn efter overfald på treårig

  • Forsikring vand

    Efter kraftig regn: Særligt en by er hårdt ramt

  • Rønde Skole vand

    Sjaskvåde elever evakueret i regnvejret: - Alle var gennemblødte

TV2 Østjylland

Kontakt

  • Tip os
  • Sig din mening
  • Send klage
  • Find medarbejder
  • Book rundvisning
  • Sponsorater

Om os

  • Hvem er vi?
  • Udviklingsblog
  • Bestyrelse
  • Repræsentantskab

Job uddannelse

  • Ledige stillinger
  • Erhvervspraktik
  • Journalistpraktikant
  • FTP-elev

Services

  • Tekstet for hørehæmmede
  • Public service
  • Sådan ser du TV2ØJ
  • Nyhedsbrev
  • Privatlivspolitik
  • Cookies
TV2 Østjylland Skejbyparken 1, 8200 Aarhus N redaktion@tv2oj.dk (+45) 8742 4242
facebook linkedin instagram youtube tiktok
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. TV2 Østjylland forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4.
Vi tager ansvar for indholdet og er tilmeldt Pressenævnet