Omann ny borgmester
Næsten enigt byråd stemte på Claus Omann (V)
Randers Byråd holdt mandag aften konstituerende byrådsmøde. 30 ud af 31 byrådsmedlemmer byrådet stemte for Claus Omann Jensen (V) som borgmester.
Med i konstitueringen er Venstre, Beboerlisten, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti, Velfærdslisten og Socialdemokratiet.
Sidstnævnte tiltrådte konstitueringsaftalen i en tillægsaftale, og SF's byrådsmedlem undlod at stemme.
Konstitueringen pr. 1. januar 2014 ser dermed således ud:
Borgmester
Claus Omann Jensen (V)
1. viceborgmester: Mogens Nyholm (Radikale Venstre)
2. viceborgmester: Henning Jensen Nyhuus (S)
Økonomiudvalg
Claus Omann Jensen (V), formand
Henning Jensen Nyhuus (S), Næstformand
Anders Buhl-Christensen (V)
Jens Peter Hansen (V)
Louise Høeg (V)
Torben Hansen (S)
Bjarne Overmark (Beboerlisten)
Frank Nørgaard (DF)
Kasper Fuhr Christensen (Velfærdslisten)
Miljø- og teknikudvalget
Formand: Frank Nørgaard (DF)
Næstformand: Lars Søgaard (V)
Jens Peter Hansen (V)
Christian Brøns (V)
Kim Kristensen (Beboerlisten)
Torben Hansen (S)
Iben Sønderup (S)
Børn- og Skoleudvalget
Formand: Bjarne Overmark (Beboerlisten)
Næstformand: Christina Kjærsgaard (V)
Christian Boldsen (V)
Mark Pring (V)
Fatma Cetinkaya (S)
Michael Mouritsen (S)
Charlotte Broman Mølbæk (SF)
Mogens Nyholm (Radikale Venstre)
Morten Grosbøl (DF)
Socialudvalget inkl. de ikke arbejdsmarkedsparate borgere
Formand: Kasper Fuhr Christensen (Velfærdslisten)
Næstformand: Susanne Koch (S)
Michael Mouritsen (S)
Charlotte Broman Mølbæk (SF)
Christina Kjærsgaard (V)
Christian Brøns (V)
Jens Laursen (Beboerlisten)
Beskæftigelsesudvalget:
Formand: Christian Boldsen (V)
Næstformand: Fatma Cetinkaya (S)
Helle Skøtt (V)
Steen Bundgaard (S)
Ole Skiffard (S)
Kultur- og fritidsudvalge
Formand: Mogens Nyholm (Radikale Venstre)
Næstformand: Ellen Petersen (S)
Susanne Koch (S)
Steen Bundgaard (S)
Louise Høeg (V)
Katrine Fruelund (V)
Anders Primdahl Vistisen (DF)
Sundhed og ældreudvalget
Formand: Leif Gade (S)
Næstformand: Louise Høeg (V)
Ole Skiffard (S)
Katrine Fruelund (V)
Helle Skøtt (V)
Jens Laursen (Beboerlisten)
Kasper Fuhr Christensen (Velfærdslisten)
Erhvervs- og landdistriktsudvalget
Formand: Daniel Madié (K)
Næstformand: Jens Peter Hansen (V)
Mark Pring (V)
Lars Søgaard (V)
Anders Primdahl Vistisen (DF)
Leif Gade (S)
Ellen Petersen (S)
Midttrafik repræsentantskab
Christian Brøns (V)
Stedfortræder: Frank Nørgaard (DF)
Havnebestyrelsen
Henning Jensen Nyhuus (S) med Steen Bundgaard (S) som suppleant
Anders Buhl Christensen (V) med Lars Søgaard (V) som suppleant
Helle Skøtt (V) med Katrine Fruelund (V) som suppleant
Morten Grosbøl (DF) med Frank Nørgaard (DF) som suppleant
Daniel Madié (K) med Susanne Koch (S) som suppleant
Randers Spildevand a/s
Formand: Kim Kristensen (Beboerlisten)
Næstformand: Iben Sønderup (S)
Anders Buhl-Christensen (V)
Børn- og ungeudvalget
Kasper Fuhr Christensen (Velfærdslisten)
Michael Mouritsen (S)
2 stedfortrædere for Kasper Fuhr Christensen:
Helle Skøtt (V) 1. stedfortræder
Christian Boldsen (V) 2. stedfortræder
2 stedfortrædere for Michael Mouritsen:
1. stedfortræder Ole Skiffard (S)
2. stedfortræder Iben Sønderup (S)