Øf, øf, øf.
Når en af grisene i Thomas Olesens besætning kommer til skade, er det naturligt for ham at bruge antibiotika.
- Hvis den får et dårligt ben eller en hudafskrabning, så den får en infektion, så giver vi selvfølgelig antibiotika. Det er klart. Alt andet vil være dårlig dyrevelfærd, siger Thomas Olesen, der har været svineproducent i 14 år.
Måske ser det anderledes ud om nogle år.
Vi har allesammen en interesse i at få nedbragt forbruget af antibiotika.
Med en bevilling på 12,5 mio. kr. fra Miljø- og Fødevarestyrelsen har danske svineproducenter og slagterier kastet sig over opgaven med at opdrætte flere svin uden brug af antibiotika.
Målet er, at halvanden million svin skal være antibiotika-fri i 2021.
- Vi har allesammen en interesse i at få nedbragt forbruget af antibiotika. Det her skulle gerne bringe os et skridt videre i at nedbringe forbruget, siger Søren Jensen, der er administrerende direktør for Danish Crown Pork.
Svineproducenten fra Grenaa kan godt se sig selv som del af projektet og målsætningen.
- Jeg tror, at det kunne være en mulighed her på stedet. Der vil være udfordringer, som jeg skal håndtere på en anden måde, hvis jeg ikke bruger antibiotika, siger han.
Se mere i tv-indslaget øverst i artiklen.