Jobcenter så stort på ekspert: Nu bliver Helle alligevel førtidspensionist
Helle Thygesen blev sendt i ressourceforløb, selvom en psykolog gav jobcentret 0,01 procents chance for succes. Efter et år har jobcentret givet op, og Helle Thygesen bliver snart førtidspensionist.
Fra den 1. november kan Helle Thygesen kalde sig førtidspensionist. Jobcenter Favrskov tror ikke længere på, de kan udvikle hendes arbejdsevne.
Det er egentligt ikke en titel, hun er særlig stolt af, og hun havde helst været den foruden og været en almindelig del af det arbejdende samfund. Men der er alligevel gode ting ved det.
- Jeg er ovenud lykkelig for, at forløbet på jobcentret har fået en ende. Uanset, hvor ufedt det er at være blevet førtidspensionist, er det godt i min situation, siger Helle Thygesen.
Det ville være en brandgod idé, hvis man lytter lidt mere til eksperterne
Helle Thygesen blev den 5. oktober sidste år tilkendt et toårigt ressourceforløb hos Jobcenter Favrskov, som hun altså ikke når at fuldende. Hun mener ikke selv, at hendes situation har ændret sig væsentligt det seneste år.
Siden dengang har jobcentret haft en samtale med hendes læge, og Helle Thygesen har været til tre samtaler ved kommunens sociale indsats. Ellers har hendes tilstand været så ringe, at hun ikke har kunnet deltage i noget.
- Hvis man var kommet frem til det sidste år, havde man undgået en masse spildtid - og formentlig sparet penge og ressourcer. Det virkede som om, at udfaldet var bestemt allerede inden mødet med jobcentret, siger hun.
Du kan læse hele Helle Thygesens historie her.
0,01 procent chance
Dengang for et år siden var både Helle Thygesen og hendes mand, Klaus, overbeviste om, at kommunen ville tilkende hende en førtidspension.
På bordet foran kommunens specialister, lå der nemlig en udtalelse fra en specialpsykolog, der vurderede, at yderligere afklaring med 99,9 procents sandsynlighed ville mislykkes.
- Det ville være en brandgod idé, hvis man lytter lidt mere til eksperterne, siger Helle Thygesen.
Hun bakkes op af sin mand, Klaus Thygesen.
- Så var der ikke så mange problemer med jobcentrene. Det kunne i udgangspunktet være et fint system, siger han.
Begge håber de på, at førtidspensionen kan give Helle Thygesen så meget ro, at hverdagen kommer til at hænge bedre sammen for familien, der også inkluderer to børn.