Vakse politihunde snuste sig natten til fredag frem til en mand, der viste sig at have en række lovovertrædelser på samvittigheden.
Det hele begyndte klokken 02.30 i nat, hvor en politipatrulje forsøgte at standse en bil på Vesselbjergvej i Hadsten.
De to mænd i bilen var tilsyneladende ikke i snakke-humør. De tog flugten, og kørte i den forbindelse over for rødt lys.
Politiet fandt et øjeblik senere bilen på en parkeringsplads. Ved siden af bilen stod passageren, en 25-årig mand, der ikke ville sige, hvor bilens fører var blevet af.
Der blev sendt bud efter en hundepatrulje, som klokken 02.58 fandt bilens fører - en 36-årig mand. Han blev fundet cirka 400 meter fra bilen, hvor han forsøgte at gemme sig.
Hundene fandt også bilnøglen, som manden havde smidt på flugtruten.
Tilbage i bilen fandt politiet narkotika. Den 36-årige mand havde en kniv på sig.
Han sigtes for spirituskørsel og narkokørsel, for at køre over for rødt lys, for kørsel i frakendelsestiden, for overtrædelse af knivloven og for lov om euforiserende stoffer.