Spillere investerer i AGF

Spillerne i AGF har besluttet at skyde penge i klubbens redningsaktion.

Spillerne i superligaklubben AGF er med til at spytte i kassen, når klubben i den nærmeste fremtid skal finde mellem 30 og 35 millioner til den kapitaludvidelse, der skal sikre klubben økonomisk.

Klubbens bestyrelsesformand, Svenn Dam, har holdt et møde med spillertrup- pen om fremtidsplanerne i Århus, og det resulterede i investeringer på mellem en halv og hel million kroner fra grønsværens hovedpersoner.

Holdets anfører, Brian Steen Nielsen, er blandt de spillere, der har skudt penge i klubben.

- Jeg synes, det er et fint signal fra spil- lertruppen til omverdenen, at vi tror på det. Nogle gør det måske lidt med hjertet, mens andre gør det, fordi de tror, det er en rigtig god investering. For mit eget vedkommende vil jeg sige, at jeg gør det lidt med hjertet, men også med hjernen, siger Brian Steen Nielsen. /ritzau/