Se resultatet: Sådan stemte dine naboer

Torsdag stemte østjyderne om EU-retsforbeholdet. Her kan du se, hvordan stemmerne fordelte sig på dit afstemningssted

Sent torsdag aften er stemmerne talt op ved samtlige østjyske valgsteder. I Randers, Horsens og på Djursland blev det et klart nej. Derimod var der et flertal, der stemte ja i flere af de aarhusianske kredse.

Nedenfor kan du se en oversigt over, hvordan der blev stemt på dit lokale afstemningssted:

FAVRSKOV

Hadsten Nord

Hadsten Syd

Hadbjerg

Hammel Nord

Hammel Syd

Haldum-Hinnerup/Vitten

Rønbæk/Grundfør

Foldby

Ulstrup

Thorsø/Haurum/Sall

Laurbjerg/Houlbjerg

Søften

Voldum

Lading

HORSENS

Sønderbro

Vestbyen

Midtbyen

Endelave

Forum

Dagnæs

Torsted, Hatting

Lund

Egebjerg

Stensballe

Højvangen

Brædstrup

Nim

Sdr.Vissing

Østbirk

Gedved

Hovedgård

Søvind

Tønning-Træden

Sundparken

Sejet

 

NORDDJURS

Kulturhuset Pavillonen

Anholt Skole

Kulturhuset Stationen

Kattegatskolen

Glesborg

Ørum

Ørsted

Allingåbro

Auning

Vivild

ODDER

Odder

Torrild

Saksild-Nølev

Randlev Bjerager

Hou

Gosmer-Halling

Gylling

Ørting-Hallen

Hundslund

Alrø

Tunø

RANDERS NORD

Havndalhallen

Råby Forsamlingshus

Øster Tørslev Fritidslokaler

Korshøjskolen

Hald Forsamlingshus

Gjerlev Enslev Skole

Rismølleskolen

Rytterskolen

Hornbækhallen

Blicherskolen

Kultur-Aktivitetshuset Gassum

Randers Badmintonhaller

Nørrevangsskolen

Vestervangsskolen

Østervangsskolen

RANDERS SYD

Kulturhuset Langå

Stevnstrup Forsamlingshus

Jebjerg Forsamlingshus

Asferg Forsamlingshus

Purhushallen

Bjerregrav Skole

Hadsundvejens Skole

Hobrovejens Skole

Fritidscentret

Søndermarkskolen

Kristrup Skole

Paderup Gymnasium

Romalt Aktivitetshal

Assentofthallen

Uggelhuse Forsamlingshus

SAMSØ

Tranebjerg

Nordby

SILKEBORG NORD

Ans

Funder

Fårvang

Gjern

Grauballe

Gødvad

Kjellerup

Kragelund

Lemming

Linå

Resenbro

Sejling

Sejs

Sjørslev

Sorring

Thorning

Vinderslev

Voel

SILKEBORG SYD

Balle

Bryrup

Buskelund

Gjessø

Hjøllund

Langsøskolen

Lysbro

Nordre

Jysk Arena

Them

Vestergadehallen

Virklund

SKANDERBORG

Ejer Bavnehøj

Galten

Gl. Rye

Hørning

Låsby

Morten Børup

Niels Ebbesen

Ry

Skovby

Stilling

Stjær

Virring

SYDDJURS

Ebeltoft

Mols

Tirstrup

Kolind

Ryomgård

Hornslet

Mørke

Rønde

AARHUS NORD

Gammelgårdskolen

Hasle Skole

Skovvangskolen

Møllevangskolen

Lisbjergskolen

Lystrup Skole

Bjørnshøjcentret,Trige

Spørring Fælleshus

Hårup Hallen

Center 10 - Frydenlundskolen

Katrinebjergskolen

Vorrevangskolen

AARHUS SYD

Frederiksbjerghallerne

Lokalcenter Fr.Bjerg/Langenæs

Rundhøjhallen

Kragelundskolen

Tranbjerg Skole

Beder Skole

Malling Skole

Mårslet Skole

Solbjergskolen

Skåde Skole

AARHUS VEST

Rosensvangskolen

Viby Hallen

Ormslev Præstegård

Hasselager Hallen

Højvangskolen

Brabrand Hallen

Globus 1

Skjoldhøjskolen

Tilst Skole

Næshøj Hallen

Harlev

Borum Forsamlingshus

Sabro-Korsvejskolen

Søndervangskolen

Åby Skole

AARHUS ØST

Rådhushallen

Samsøgades Skole

Bellevue-Hallen

Virupskolen

Sølystskolen

Skæring Skole

Skødstrup Hallen

Vejlby Risskov Hallen

Ellevangskolen