Sæt kryds i kalenderen: Nu er der sat tidspunkt på superligakampe

Spilletidspunkterne for Horsens', Randers', AGF's og Silkeborgs kommende kampe er fastlagt

Foto: Henning Bagger - Scanpix

Hader du, når private aftaler med venner eller familiemedlemmer spænder ben for en god tur på stadion?

I så fald er det nu, du skal fiske mobilen eller vægkalenderen frem og plotte seks tidspunkter ind, hvor du for alt i verden skal undgå at besøge din onkel eller arrangere en tur på golfbanen med kammeraterne. 

Læs også Randers-boss efter fyring: En anden konstellation havde måske virket

I tirsdags blev rækkefølgen af kampene i det kommende Superliga-gruppespil offentliggjort, og nu har tv-stationerne så været på banen for at aftale de præcise spilletidspunkter.

Dermed er der sat dato og tidspunkt på de seks kampe, hver af de fire østjyske klubber spiller i gruppespillet.

Gruppespillet begynder i slutningen af marts og slutter i begyndelsen af maj. Derefter står det fast, hvilke klubber der stadig er i nedrykningsfare, og hvem der har sikret sig endnu en sæson i den bedste danske fodboldrække.

Du kan se kampprogrammet for de østjyske klubber nedenfor:

 

AC HORSENS (GRUPPE 1)

  Foto: Henning Bagger - Scanpix

Horsens-OB (fredag 31. marts kl. 18)
Randers-Horsens (fredag 7. april kl. 20.15)
Esbjerg-Horsens (lørdag 15. april kl. 18)
Horsens-Esbjerg (lørdag 22. april kl. 17)
OB-Horsens (fredag 28. april kl. 18)
Horsens-Randers (mandag 8. maj kl. 19)

 

RANDERS FC (GRUPPE 1)

  Foto: Henning Bagger - Scanpix

Esbjerg-Randers (søndag 2. april kl. 13)
Randers-Horsens (fredag 7. april kl. 20.15)
OB-Randers (tirsdag 18. april kl. 18.15)
Randers-OB (søndag 23. april kl. 13)
Randers-Esbjerg (fredag 28. april kl. 20.15)
Horsens-Randers (mandag 8. maj kl. 19)

 

AGF (GRUPPE 2)

  Foto: Henning Bagger - Scanpix

Viborg-AGF (søndag 2. april kl. 16)
AGF-Silkeborg  (mandag d. 10. april kl. 20.15)
AaB-AGF (mandag 17. april 18)
AGF-AaB (mandag 24. april kl. 19)
Silkeborg-AGF (mandag d. 1. maj kl. 19)
AGF-Viborg (søndag 7. maj kl. 16)

 

SILKEBORG IF (GRUPPE 2)

  Foto: Henning Bagger - Scanpix

Silkeborg-AaB (lørdag d. 1. april kl. 16)
AGF-Silkeborg  (mandag d. 10. april kl. 20.15)
Viborg-Silkeborg (mandag d. 17. april kl. 13)
Silkeborg-Viborg (fredag d. 21. april kl. 18)
Silkeborg-AGF (mandag d. 1. maj kl. 19)
AaB-Silkeborg (søndag d. 7. maj kl. 16)