Randers FC sikrer sig målmand

Superligaklubben Randers FC skriver kontrakt med den 18-årige målmand Martin Pedersen.

Randers FC har sikret sig målmand nummer tre til superligatruppen ved at indgå en halvandenårig kontrakt med den 18-årige Martin Pedersen.

Martin Pedersen, der kommer fra klubbens ynglingeligahold, er straks blevet indlemmet i cheftræner Lars Olsens førsteholdstrup. Her skal han sammen med klubbens to øvrige målmænd, Martin S. Jensen og Christian Kemph, videreudvikles af målmandstræner Jens Poulsen.

- Martin Pedersen er et stort målmands- talent og en af de væsentligste årsager til, at der kun gik 26 mål ind mod klubbens ynglingeliga i sidste sæson. Han har vist den nødvendige styrke og stabilitet, der gør ham til en spændende udviklingsspiller på den krævende post som sidste skanse, siger Randers FC's direktør, Jacob Nielsen.