Omann ny borgmester

Næsten enigt byråd stemte på Claus Omann (V)

06:05

1 af 2

Randers Byråd holdt mandag aften konstituerende byrådsmøde. 30 ud af 31 byrådsmedlemmer byrådet stemte for Claus Omann Jensen (V) som borgmester.

Med i konstitueringen er Venstre, Beboerlisten, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti, Velfærdslisten og Socialdemokratiet.

Sidstnævnte tiltrådte konstitueringsaftalen i en tillægsaftale, og SF's byrådsmedlem undlod at stemme.

Konstitueringen pr. 1. januar 2014 ser dermed således ud:

Borgmester

Claus Omann Jensen (V)

1. viceborgmester: Mogens Nyholm (Radikale Venstre)

2. viceborgmester: Henning Jensen Nyhuus (S)

Økonomiudvalg

Claus Omann Jensen (V), formand

Henning Jensen Nyhuus (S), Næstformand

Anders Buhl-Christensen (V)

Jens Peter Hansen (V)

Louise Høeg (V)

Torben Hansen (S)

Bjarne Overmark (Beboerlisten)

Frank Nørgaard (DF)

Kasper Fuhr Christensen (Velfærdslisten)

Miljø- og teknikudvalget

Formand: Frank Nørgaard (DF)

Næstformand: Lars Søgaard (V)

Jens Peter Hansen (V)

Christian Brøns (V)

Kim Kristensen (Beboerlisten)

Torben Hansen (S)

Iben Sønderup (S)

Børn- og Skoleudvalget

Formand: Bjarne Overmark (Beboerlisten)

Næstformand: Christina Kjærsgaard (V)

Christian Boldsen (V)

Mark Pring (V)

Fatma Cetinkaya (S)

Michael Mouritsen (S)

Charlotte Broman Mølbæk (SF)

Mogens Nyholm (Radikale Venstre)

Morten Grosbøl (DF)

Socialudvalget inkl. de ikke arbejdsmarkedsparate borgere

Formand: Kasper Fuhr Christensen (Velfærdslisten)

Næstformand: Susanne Koch (S)

Michael Mouritsen (S)

Charlotte Broman Mølbæk (SF)

Christina Kjærsgaard (V)

Christian Brøns (V)

Jens Laursen (Beboerlisten)

Beskæftigelsesudvalget:

Formand: Christian Boldsen (V)

Næstformand: Fatma Cetinkaya (S)

Helle Skøtt (V)

Steen Bundgaard (S)

Ole Skiffard (S)

Kultur- og fritidsudvalge

Formand: Mogens Nyholm (Radikale Venstre)

Næstformand: Ellen Petersen (S)

Susanne Koch (S)

Steen Bundgaard (S)

Louise Høeg (V)

Katrine Fruelund (V)

Anders Primdahl Vistisen (DF)

Sundhed og ældreudvalget

Formand: Leif Gade (S)

Næstformand: Louise Høeg (V)

Ole Skiffard (S)

Katrine Fruelund (V)

Helle Skøtt (V)

Jens Laursen (Beboerlisten)

Kasper Fuhr Christensen (Velfærdslisten)

Erhvervs- og landdistriktsudvalget

Formand: Daniel Madié (K)

Næstformand: Jens Peter Hansen (V)

Mark Pring (V)

Lars Søgaard (V)

Anders Primdahl Vistisen (DF)

Leif Gade (S)

Ellen Petersen (S)

Midttrafik repræsentantskab

Christian Brøns (V)

Stedfortræder: Frank Nørgaard (DF)

Havnebestyrelsen

Henning Jensen Nyhuus (S) med Steen Bundgaard (S) som suppleant

Anders Buhl Christensen (V) med Lars Søgaard (V) som suppleant

Helle Skøtt (V) med Katrine Fruelund (V) som suppleant

Morten Grosbøl (DF) med Frank Nørgaard (DF) som suppleant

Daniel Madié (K) med Susanne Koch (S) som suppleant

Randers Spildevand a/s

Formand: Kim Kristensen (Beboerlisten)

Næstformand: Iben Sønderup (S)

Anders Buhl-Christensen (V)

Børn- og ungeudvalget

Kasper Fuhr Christensen (Velfærdslisten)

Michael Mouritsen (S)

2 stedfortrædere for Kasper Fuhr Christensen:

Helle Skøtt (V) 1. stedfortræder

Christian Boldsen (V) 2. stedfortræder

2 stedfortrædere for Michael Mouritsen:

1. stedfortræder Ole Skiffard (S)

2. stedfortræder Iben Sønderup (S)