Og stadionet skal hedde...

Navnet på AC Horsens' hjemmebane på plads

Foto: badenfoto.dk

Der er tilsyneladende gode penge i at sælge navne-rettighederne til de største østjyske fodboldstadions.

Superligaklubben AC Horsens spiller således sine hjemmekampe på CASA Arena, der dermed er opkaldt efter et større lokalt entreprenørfirma.

Også i fremtiden tilhører navnerettighederne til byens stadion firmaet CASA. AC Horsens har netop indgået en aftale, der betyder, at klubbens hjemmebane fortsætter med at hedde CASA Arena frem til sommeren 2016.

- Vi har haft en konstruktiv dialog om forlængelse af aftalen med CASA, og vi kom hurtigt frem til, at vi havde en fælles interesse i, at byens hjemmebane også fremover skal hedde CASA Arena Horsens. Vi er rigtig glade for, at en landsdækkende Horsens-virksomhed som CASA fortsat støtter op om vores klub, og vi glæder os til det fortsatte samarbejde, siger AC Horsens' direktør, Henrik Ravn, til klubbens hjemmeside.

AC Horsens' konkurrenter fra AGF, Randers FC og Silkeborg IF spiller deres hjemmekampe på henholdsvis NRGi Park, AutoC Park og Mascot Park.