Officielt: Han er ny cheftræner

Nu bekræfter AC Horsens Mølbys afløser

Det bliver Bo Henriksen fra Brønshøj Boldklub, som efter sommerferien skal overtage jobbet som cheftræner i AC Horsens.

Det bekræfter klubben her til formiddag i en pressemeddelelse.

TV 2 | ØSTJYLLAND kunne allerede i fredags sætte navn på AC Horsens' nye træner, men først i dag er det blevet officielt.

LÆS OGSÅ: Bo Henriksen til AC Horsens

Klubbens direktør Henrik Ravn er ikke i tvivl om, at Bo Henriksen er den rette til jobbet:

- Jeg har haft flere samtaler med Bo Henriksen, og han er en mand, der vil gå igennem ild og vand for AC Horsens, og det har været vigtigt for os. Hårdt arbejde skal gennemsyre alt i vores klub, og Bo Henriksen har tilbragt de seneste mange sæsoner i en arbejderklub, der har mange af de værdier, vi også sætter pris på, siger direktør Henrik Ravn.

Udmeldingen kommer efter, at AC Horsens i går offentliggjorde, at klubben ikke forlænger med den nuværende cheftræner Johnny Mølby.

Bo Henriksen får nu til opgave at sikre AC Horsens oprykning til Superligaen. Han har skrevet under på en treårig kontrakt.

- Passion er et af nøgleordene, når jeg tænker på AC Horsens, og der er en hel by, der vil bakke op om klubben. Det skal afspejle sig i resultaterne, for vi har opbakningen og rammerne til det, og så er det op til os i klubben at komme i mål, siger Bo Henriksen.