Martin Thomsen stopper i Silkeborg IF før tid

Silkeborg IF og Martin Thomsen er blevet enige om at ophæve kontrakten

Foto: Henning Bagger - Scanpix

34-årige Martin Thomsen er fortid i Silkeborg IF.

Det meddeler klubben på klubbens hjemmeside. 

Læs også SIF's U19-topscorer med de caribiske rødder

Midtbanespilleren havde egentlig først kontraktudløb om et halvt år, men manglende spilletid har fået ham til at ønske at søge videre, og nu er han altså blevet enig med klubben om at ophæve aftalen før tid.

- Jeg har mere fodbold i mig, og på det punkt i karrieren, jeg er, betyder spilletid meget. Jeg vil gerne spille fast i de sæsoner, jeg har tilbage, og det er der ikke udsigt til, at jeg kan få i SIF. Derfor har jeg sagt ja tak til den mulighed, klubben præsenterede for mig, siger Martin Thomsen til klubbens hjemmeside. 

Læs også Silkeborg-anfører er tilfreds med efterårssæson

Cheftræner Peter Sørensen siger, at parterne skilles i god ro og orden.

- Martin Thomsen er professionel til fingerspidserne og har gjort et godt stykke arbejde i SIF. Nogle af vores egne talenter har presset sig på til truppen, og det har gjort vejen til spilletid lang for Martin Thomsen. Vi ønsker ham al mulig held og lykke videre i karrieren, siger Peter Sørensen.