Landsholdsspiller til BSV

Henter forstærkning fra øst

BSV har netop skrevet kontrakt med den slovenske stregspiller Peter Pucelj.

Peter Pucelj har spillet 41 kampe på det slovenske landshold og stoppede i foråret i den tyske klub ThSV Eisenach, efter klubben røg ud af Bundesligaen.

BSVs direktør Frank Lajer er begejstret over den nye spiller, som skal lappe truppen, der er ramt af skader.

-Vi har været heldige at finde en landsholdsspiller, der her midt i sæsonen havde mulighed for at komme til Silkeborg. Peter Pucelj er en fysisk stærk spiller med stor international erfaring fra både Europa Cup kampe og landskampe. Han vil kunne bidrage til at skabe et stærkt forsvar i denne sæson, siger Frank Lajer på klubbens hjemmeside.

Den 31-årige spiller ser frem til arbejdet i klubben, som han allerede har stået overfor på banen.

- Jeg er rigtigt glad for at have fået chancen i Bjerringbro-Silkeborg. Jeg har tidligere spillet to kampe i Champions League for Gorenje Valenje mod Bjerringbro-Silkeborg, så jeg kender klubben godt. Dengang fik jeg et godt indtryk af klubben, byen, arenaen og ikke mindst de engagerede tilskuere, siger Peter Pucejl på klubbens hjemmeside.

Indtil videre holder kontrakten med slovakken sæsonen ud.