Landsholdsspiller i voldssag på diskotek

Landsholdsspilleren og den tidligere AGF?er, Leon Andresen, var i nat involdveret i en voldsepisode på diskotek Train i Århus.

Landsholdsspilleren og den tidligere AGF?er, Leon Andresen, var i nat involdveret i en voldsepisode på diskotek Train i Århus.

Leon Andreassens tyske klub, Hanover 96, ser meget alvorligt på situationen. Klubbens presse chef, Andreas Kuhnt, bekræfter episoden, og fortæller samtidig, at Leon Andressen var taget til Danmark uden klubbens tilladelse. "Leon Andressen er skadet og sygemledt, og har ikke informeret os om sin rejse til Danmark", siger presse-chefen, og fastslår, at der venter en bøde, når Leon Andressen vender tilbage til Hanover 96.

De nærmere omstændigheder omkring voldsepisoden ønsker Andreas Kuhnt ikke at komme ind på, men oplyser, at Leon Andressen havde følt sig provokeret.