Keeper forlader Århus Håndbold

Klub vil snart præsentere nyt målmandsteam

Nikolaj Pedersen, Århus Håndbold (12) Foto: Ole Nielsen

Århus Håndbold arbejder i disse dage på at lægge en helt ny målmandskabale.

I dag har Århus Håndbold meldt ud, at målmand Nicolaj Pedersen ikke længere er tilknyttet klubben efter denne sæson. Klubben har valgt ikke at forlænge hans kontrakt:

- Jeg var i tvivl om, hvorvidt jeg skulle fortsætte i Århus Håndbold, når min kontrakt udløber efter denne sæson, da jeg har fået henvendelser fra flere klubber. Det blev så klubben, der kom først i denne sammenhæng, og jeg indrømmer gerne, at jeg godt kunne have tænkt mig at have haft muligheden for at blive, da jeg er glad for både byen og klubben, siger Nicolaj Pedersen i en pressemeddelelse.

Klubbens fortrukne målmand, Jan 'Tromle' Nielsen, stopper ligeledes som målmand efter denne sæson. Han blev for nyligt præsenteret som klubbens nye administrerende direktør, og han skal derfor i fremover holde styr på tropperne.

En af hans første opgaver som direktør bliver nu at sammensætte det nye målmandsteam.

Til TV 2 | ØSTJYLLAND fortæller Jan Nielsen, at der allerede vil blive løftet en del af sløret for det i morgen:

- Vi har fundet en ny målmand i morgen og leder nu efter nummer to. Et godt bud kunne være Emil Nielsen, som lige nu er tilknyttet på en ungdomskontrakt, siger administrerende direktør Jan Nielsen.