Kampen om millionerne

Randers FC spiller i aften en kamp om millioner

00:34

1 af 2

Når Randers FC i aften spiller semifinale i pokalturneringen, er det ikke bare en kamp om kvalifikation til pokalfinalen. Det er i lige så høj grad en kamp om millioner. Det oplyser klubben til TV 2 | ØSTJYLLAND.

For skulle det lykkes kronjyderne at vende FC Nordsjællands 1-0-føring fra første semifinaleopgør til samlet sejr, kan det nemlig vise sig at blive særdeles lukrativt.

Klubbens direktør, Jacob Nielsen, anslår, at en plads i pokalfinalen vil sende 2-5 millioner i klubkassen, alt afhængig af tilskueropbakning og bonusordninger.

Og endnu flere millioner kan Randers-klubben se frem til, hvis det oven i købet lykkes dem at vinde pokalfinalen. For en sejr i Parken den 22. maj udløser nemlig samtidig adgang til kvalifikation til Europa League.

Hør klubbens direktør, Jacob Nielsen, udtale sig ved at klikke øverst på denne side. Og se meget mere i TV 2 | ØSTJYLLANDs udsendelse i aften kl. 19.30.