Joe Benjamin forlader Cimbria

Amerikaneren skifter til SISU

Endnu en spiller forlader Randers Cimbira, der er hårdt presset på økonomien.

Den amerikanske basketballspiller kom til klubben inden denne sæson, men allerede nu skifter Joe Benjamin igen væk fra Cimbria.

Turen går tilbage til Sjælland og SISU, som han også spillede for, inden Randers Cimbria.

- Joe er kendt for at være en spiller, der giver sig selv 100%, og vi kommer til at savne Joe og må i stedet se frem til at følge ham i SISUs trøje i resten af sæsonen. Joe burde være spilleberettiget om ca. 3 uger for holdet fra Gentofte. Med skiftet vil han også være tættere på sin kæreste og deres kommende familieforøgelse. Vi ønsker dem alle tre alt det bedste, skriver Randers Cimbira på klubbens profil på Facebook.

Randers Cimbria kæmper hårdt for at få økonomien til at hænge sammen, og forleden måtte klubbens administrerende direktør, Katja Gaard Jønsson, fratræde sin stilling. Problemerne i klubben skyldes manglende sponsorindtægter og manglende kapitaltilførsel.