Ingen løn i Randers HK

Den truende konkurs i håndboldklubben Randers HK betyder, at klubben ikke kan udbetale lønninger i december.

Den truende konkurs i elitehåndboldklubben Randers HK betyder nu, at klubben ikke kan udbetale lønninger i december måned.

Det er den kedelige julegave, som klubbens spillere, trænere og ansatte i administrationen kan tage med hjem under juletræet.

Klubbens ledelse er nået til konklusionen, efter at bestyrelsen i flere uger intenst har jagtet en løsning på det akutte problem, inden der i januar og februar atter kommer penge i kassen fra eksisterende sponsorater.

Men her og nu har vi ikke likviditet til at betale lønninger til spillere, trænere og administration, fortæller bestyrelses- medlem Jan Wittrup. Sportsligt set kan udgangen blive, at Randers HK må lukke håndboldligaholdet.

Også andetholdet og ungdomsafdelingen vil blive direkte ramt af krisen.

TV 2 / ØSTJYLLAND har mere om sagen i dagens udsendelser.