Horsens-keeper drosler ned

Indtager kontorene efter 500 førsteholdskampe

Foto: Allan Baden

AC Horsens får Superligaens bedste tredjekeeper til næste år. 

Førstemålmanden Søren Jochumsen drosler ned på fodbolden efter nytår og rykker ind på klubbens kontor 30 timer om ugen.

Ved siden af det administrative arbejde i klubben er der kun tid til tre ugentlige træningspas for den 35-årige veteran.

- Jeg skal stadig være målmand i AC Horsens, men mit primære job bliver som salgskonsulent i administrationen, og det er jeg rigtig glad for. Vi har talt om min fremtid gennem det seneste års tid, og det er selvfølgelig vemodigt, at karrierestoppet rykker så tæt på, men jeg er rigtig glad for, at jeg selv har taget beslutningen om det, siger Jochumsen til klubbens hjemmeside.

Søren Jochumsen har været i AC Horsens, siden klubben blev stiftet i 1994, og han har spillet over 500 førsteholdskampe.