Fortryder udfald mod bestyrelsen

Osama Akharraz: Spillerne har også ansvar

Det vakte betydelig opmærksomhed, da AGF-spilleren Osama Akharraz søndag umiddelbart efter klubbens 0-3-nederlag til Sønderjyske placerede hovedansvaret for nedrykningen hos klubbens bestyrelse.

Spilleren fortryder nu sine udtalelser, som faldt umiddelbart efter AGF's 10. nederlag på stribe i Superligaen.

- Jeg dummede mig og kom til at sige nogle ting, som jeg fortryder. Jeg blev fanget i et følelsesmæssigt øjeblik og er ked af, at jeg kom til at lægge al skylden over på bestyrelsen. Stemningen er virkelig trykket lige nu, siger Osama Akharraz til bt.dk.

- Det er alle i klubben, der er skyld i denne her nedtur. Det gælder bestyrelsen, trænerstaben og os spillere. Vi har alle et ansvar. Vi har ikke vundet i 10 kampe i træk og tabt til de direkte konkurrenter, og derfor ligger vi, hvor vi gør, siger Osama Akharraz.

AGF ligger sidst i Superligaen med 29 point for 32 kampe.

Det betyder, at klubben for tredje gang på otte år skal spille i den næstbedste række.

AGF rykkede også ned i 2006 og 2010.