Bjørnene henter amerikaner

Bakken Bears skriver med 26-årig point guard

Foto: Bakken Bears

Bakken Bears har sikret sig forstærkning frem mod næste sæson.

Klubben har skrevet kontrakt med 26-årige Semaj Inge, der er en amerikansk point guard.

- Semaj er en spiller, jeg har fulgt længe. Han er fantastisk hurtig, og han har potentialet til en flot karriere i Europa. Det er vigtigt for hans karriere, at han får fodfæste i Europa, og det håber vi at kunne hjælpe med. Omvendt får vi en spiller, som har vist, at han kan spille på rigtigt højt niveau, siger head coach Ville Tuominen til klubbens hjemmeside.

Semaj Inge har i de seneste sæsoner har spillet for Grupo Babel Perez Zeledon i Costa Rica og for The Island Storm i Canada.

Nu glæder han sig til at komme til Danmark.

- Jeg glæder mig til at slutte mig til de forsvarende danske mestre. Jeg vil gerne takke coach Ville og organisationen for at give mig chancen for at være en del af Bakken Bears. Jeg glæder mig til at være en del af klubbens fortsatte succes, siger Semaj Inge.

Bakken Bears har nu aftaler med 15 spillere, og dermed mangler klubben blot at indgå aftale med en enkelt spiller til den kommende sæson.