Bakken Bears missede DM-guld

Basketball-herrerne fra Bakken Bears tabte overraskende DM-guldet på gulvet mod Horsens.

Horsens IC vandt onsdag aften klubbens første danske mesterskab i basketball siden 1998, da det blev til en sejr på 78-70 over århusianske Bakken Bears i den fjerde DM-finale.

Mesterskabet var en realitet, da Horsens sikrede sig den tredje sejr mod en enkelt til de forsvarende mestre fra Århus i kampen om DM-titlen, der afgøres over fem kampe.

Der var fuldt hus i Forum Horsens, hvor der var spænding langt hen i kampen. 17-17 stod det efter de første 10 minutter. Efter anden periode var det gæsterne, der var foran 35-34, mens hjemmeholdet igen havde taget en beskeden føring på 51-47 inden de sidste og afgørende 10 minutter.

Bakken Bears kom på 63-64 med fire minutter igen, men i afgørelsens stund var det Horsens, der var stærkest og kunne snuppe klubbens fjerde danske mesterskab. For Mikkel Leganger var det et perfekt punktum for karrieren, da han

sluttede som topscorer med 20 point

sammen med Spencer Ross. /ritzau/