AGF vil på tavlen

Der skal point på kontoen for nyoprykkerne, mens Randers vil være dominerende på hjemmebane mod Viborg.

I aften begynder SAS Ligaen.

Klokken 18 møder Randers FC på hjemmebane Viborg FF.

- Viborg er et godt hold, der har forstærket sig i sommerpausen. Vi så dem mod Silkeborg i en optaktskamp og der gjorde de det godt. Men uanset hvem vi møder, skal vi være dominerende på hjemmebane, lyder Colin Todds afsluttende vurdering af kampen mod Viborg på klubbens hjemmeside.

AGF møder på hjemmebane AC Horsens, og træner Ove Pedersen satser på, at hente point fra begyndelsen af.

- Det er en sæsonpremiere med alt, hvad det indebærer - og uanset om modstanderen havde heddet FCK, Lyngby eller Viborg, så vil jeg være tilfreds med point. Det gælder om at komme på tavlen i første kamp, for så er det som regel lidt lettere at hente point i de efterfølgende kampe, udtaler han på klubbens hjemmeside.

Den kamp begynder klokken 20.