AGF møder georgiere

Møder georgiere i kvalifikationen til Europa League

AGF får georgisk modstand i anden kvalifikationsrunde til årets Europa League. Mandag var der lodtrækning til anden runde af kvalifikationen til turneringen, og her var AGF med for første gang efter 15 år uden europæisk fodbold.

FC Dila Gori har netop afsluttet klubbens bedste sæson nogensinde, hvor udbyttet var en femteplads i ligaen og sejr i pokalturneringen, hvilket udløste klubbens første deltagelse i en europæisk turnering nogensinde.

Svære modstandere
Da AGF er seedet i turneringen, var holdet sikker på at undgå svære modstandere som Twente og   Rosenborg, men heller ikke et hold fra Østeuropa var en drømmemodstander.

-Vi vil gerne undgå Østeuropa, fordi vi ved, at det er hold, der rent sportsligt har nogle rigtig dygtige spillere, og du kommer ud i nogle forhold, der er meget anderledes end det, du er vant til, siger sportschef Brian Steen Nielsen til Århus Stiftstidende.

Den første af de to kampe spilles på AGF's hjemmebane, NRGi Park, torsdag 19. juli, udekampen spilles 26. juli.