19-årigt talent sendes til AaB

Klub vil være rugekasse for talenter

FC Skanderborg er kendt både i Danmark og Europa for sit arbejde med at udvikle talenter.

I dag kunne en af klubbens spillere høste frugterne af talentarbejdet. Den 19-årige midtbanespiller Niclas Lind skifter til guldvinderne AaB. Her skal han spille på klubbens anden bedste hold, der i øjeblikket hører til i Danmarksserien.

Se også: Store planer i FC Skanderborg

Det er sådan nogle historier, som den lille, østjyske klub skal kendes for, fortæller sportschef Rasmus Skibsted Sørensen:

- Det er vi selvfølgelig meget stolte af. Vi vil gerne være et sted, hvor de unge har lyst til at spille og kan se, at der er mulighed for at sende dem videre i systemet, så de kan få deres drøm opfyldt, siger han til TV 2 | ØSTJYLLAND.

FC Skanderborg har også tidligere leveret talenter til blandt andet AGF. Et af de lysende eksempler er Oskar Buur, der i dag spiller på klubbens U17-hold og flere gange er blevet udtaget til landsholdet.

- Han kan være en af de næste, der rykker op til førsteholdet, siger Rasmus Skibsted Sørensen.

For få uger siden præsenterede FC Skanderborg sin strategi frem mod 2020. Den indebærer blandt andet fokus på udvikling og rekruttering af unge spillere.