TV2 Østjylland
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
  • Tip os
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
31. okt 2022, kl. 13:31
Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

Se billederne: Så slemme er skaderne på siloen

Ørsted skal til at finde ud af, hvad der gik galt, da en brand opstod på Studstrupværket. Men først skal siloen sikres.

  • MOST 1
    Morten Stigaard Sørensen
    Lokalreporter i Aarhus Kommune

I mange uger var branden på Studstrupværket - og røgen derfra - det store samtaleemne i det østjyske. For en uges tid siden blev branden slukket, og siden har der været ret stille fra varmeværket.

TV2 ØSTJYLLAND har nu besøgt værket og set skaderne på den store silo på nærmeste hold sammen med Ole Thomsen, senior vice president i Ørsted. Hans tanker om siloen er positive men med forbehold.

- Der er indikationer på, at betonkonstruktionen har det godt og at vi stadig har nogle udeståender omkring at få etableret sikkerhed for, at stålkonstruktionen har det godt, siger han.

Til gengæld er der ikke nogen tvivl, når det kommer til taget på siloen.

- Det er ødelagt. Det skal vi have taget ned, konstaterer han.

Jeg tror ikke, man kan give en garanti for at der ikke opstår brand på en virksomhed, som oplagrer så store mængder energi, som vi gør
Ole Thomsen, senior vice president, Ørsted

Hvordan?

Det store spørgsmål efter den flere ugelange brand står klart og tydeligt: Hvordan kunne det ske?

- Vi har nogle formodninger om, hvad der er gået galt. Nu skal vi gennemgå forløbet minutiøst op til branden med data fra kontrolrummet. Dernæst kommer vi til at gennemgå selve brandforløbet. Vi har en god log fra brandvæsenet og fra vores kontrolrum. Det kommer vi til at gennemgå, siger han.

Og så håber Ole Thomsen, at der bliver hjælp udefra til at ændre på procedurerne.

Fakta om branden

Branden blev opdaget den 22. september.

Knap en måned senere, den 20. oktober, meddelte Østjyllands Brandvæsen, at branden nu var slukket.

Røgen har generet mange naboer i området, ligesom den også har kunnet lugtes mange steder på Djursland alt efter vindretning.

I siloen var i alt 55.000 ton træpiller, som var i fare for at gå op i røg. Det lykkedes at redde nogle af pillerne, som blev kørt ud lidt efter lidt, men i alt 40.000 ton træpiller gik tabt.

- Vi skal se på, hvad vi kan gøre bedre og ændre for bedst muligt at sikre os mod en gentagelse. Vi har en lang række eksperter i eget regi, men vi har også bedt kolleger om hjælp, hvilket der har været positiv respons på. Vi vil samle det bedste team for at gennemgå de her tre faser, siger han.

Ingen garanti

Han vil dog ikke garantere, at det i fremtiden betyder, at der opstår nye brande på Studstrupværket.

- Jeg tror ikke, man kan give en garanti for at der ikke opstår brand på en virksomhed, som oplagrer så store mængder energi, som vi gør. Men vi kommer til at lave ændringer for at sikre bedst muligt mod en gentagelse.

På grund af skaderne på siloen, bliver der foreløbigt fyret med kul. Derfor er varmeproduktionen til aarhusianerne ikke grøn lige nu. Og der kommer til at gå lidt tid endnu, før værket er tilbage på den grønne energi.

- Jeg håber, at vi kan få så robust en konstruktion, at vi kan undgå en lignende situation og så vi igen kan levere grøn energi til Aarhus. Som tidsplanen er nu, kan vi gøre det 1. juli 2023. Da skulle vi gerne være klar igen, siger Ole Thomsen.

Noget af tagkonstruktionen er allerede pillet ned.
Noget af tagkonstruktionen er allerede pillet ned.
Mere af tagkonstruktionen, som er taget ned.
Mere af tagkonstruktionen, som er taget ned.
Skaderne fra branden kan også ses udefra.
Skaderne fra branden kan også ses udefra.
Der bliver nu fyret med kul på Studstrupværket - og sådan bliver det ved med at være i godt et halvt års tid endnu.
Der bliver nu fyret med kul på Studstrupværket - og sådan bliver det ved med at være i godt et halvt års tid endnu.
Bjerge af brændte træpiller tårner sig op nær siloen.
Bjerge af brændte træpiller tårner sig op nær siloen.
For at give en fornemmelse af, hvor mange træpiller der var i siloen, så lå der træpiller op til den bølgende linje her på betonvæggen.
For at give en fornemmelse af, hvor mange træpiller der var i siloen, så lå der træpiller op til den bølgende linje her på betonvæggen.
Den enorme silo kan indeholde mange ton træpiller. For at få en fornemmelse af hvor stor siloen er, kan man se på døren i baggrunden, som er en dør i mere end to meters højde.
Den enorme silo kan indeholde mange ton træpiller. For at få en fornemmelse af hvor stor siloen er, kan man se på døren i baggrunden, som er en dør i mere end to meters højde.
Del
facebook mail

Læs også

  • Vild video: Stor brand i nærheden af bådhavn og Studstrupværket

    31. okt
  • Karen Kortbæk

    Nu kan alle ånde lettet op: - Kunne have været meget værre

    20. okt

Mest sete

  • IMG_3602

    Brian sætter hverdagen på standby og slapper af som hund

    09:27
  • rudolf steiner-skolen aarhus

    Chok på skole: To børn forsvandt sporløst - fundet mange kilometer væk

    Fre 19:55
  • Hus Forbi sælger Edward

    Edward blev bedt om at smutte: - Jeg forstår det ikke

    15:27
  • Aarhus Ø ballade

    Kommunen vil nu betale for tryghedsvagter

  • Stine Falk Eiby

    Ung politiker fra talerstolen: - Det mest nedladende, jeg nogensinde har prøvet

  • Natteravnene Malfin

    Advarer: Farlig medicin i omløb

  • Skærmbillede 2023-09-24 kl. 19.50.03

    Aarhus sætter ind mod vanedannende og udbredt pille blandt unge

  • Svend og Birgit frygter, at de ikke kan bo sammen

  • IMG_3602

    Brian sætter hverdagen på standby og slapper af som hund

Tilmeld dig TV2 Østjyllands nyhedsbrev og bliv opdateret hver dag

Ved at klikke på 'Tilmeld' accepterer du vores privatlivspolitik.
  • Hus Forbi sælger Edward

    Edward blev bedt om at smutte: - Jeg forstår det ikke

  • Ballen samsø brugerbillede

    Uhørt situation i de danske farvande kan påvirke efterårsvejret

  • brand horsens Nørrestrandsgade

    Efterlyser vidner til brand i ubeboet hus

  • AUH Aarhus Universitetshospital Skejby Sygehus

    Kræftoperationer forsinkes fortsat

  • rudolf steiner-skolen aarhus

    Chok på skole: To børn forsvandt sporløst - fundet mange kilometer væk

  • Skærmbillede 2023-09-24 kl. 18.16.51

    Narkobaroner spreder frygt i toppen af shippingbranchen

  • rasmus og bente helsted

    Mega jubel langs E45 efter årtiers kamp

  • Kan firben spænde ben for nyt sommerhusområde?

  • Lukning dronningborghal

    Opkald rystede formand - nu er der håb om, at kaos kan stoppe

TV2 Østjylland

Kontakt

  • Tip os
  • Sig din mening
  • Send klage
  • Find medarbejder
  • Book rundvisning
  • Sponsorater
  • Reklamer

Om os

  • Hvem er vi?
  • Udviklingsblog
  • Bestyrelse
  • Repræsentantskab

Job uddannelse

  • Ledige stillinger
  • Erhvervspraktik
  • Journalistpraktikant
  • FTP-elev

Services

  • Tekstet for hørehæmmede
  • Public service
  • Sådan ser du TV2ØJ
  • Nyhedsbrev
  • Privatlivspolitik
  • Cookies
TV2 Østjylland Skejbyparken 1, 8200 Aarhus N redaktion@tv2oj.dk (+45) 8742 4242
facebook linkedin instagram youtube tiktok
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. TV2 Østjylland forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4.
Vi tager ansvar for indholdet og er tilmeldt Pressenævnet