Lejere kan undgå kontanthjælpsloft ved at udleje

Lejere trækkes ikke i kontanthjælp ved at udleje værelse, siger lektor Nina von Hielmcrone fra Gellerupparken

Lejere modregnes ikke i deres kontanthjælp, hvis de udlejer et værelse.

Det siger Nina Von Hielmcrone, lektor ved Juridisk Institut på Aarhus Universitet. Hun arbejder også i Gellerupparkens Retshjælp i Aarhus.

- Dels får man lidt flere penge i hænderne, og det kan bevirke, at man ikke bliver ramt af kontanthjælpsloftet, eller at man bliver ramt mildere. Det tror jeg ikke, folk er så opmærksomme på, siger hun til DR P4 Østjylland.

Flere boligselskaber frygter, at lejere på kontanthjælp kan ryge på gaden med kontanthjælpsloftet.

Læs også Boligforening: Nye regler sender familier på gaden

Advokat Jan Schøtt-Petersen, som er formand for Dansk Boligadvokater, mener, at lejerne lovligt kan udleje et værelse for at skaffe penge.

- Det er bare en tilpasning af ens bolig til de faktiske forhold. Man bliver jo ikke rig af at have en for stor lejlighed. Man skal måske bare have en lejlighed på den halve størrelse, siger Jan Schøtt-Petersen.

Hvad siger loven?

Lejeloven og almenlejeloven har regler om, hvornår lejeren må udleje dele af lejligheden.
Lejere modregnes ikke i deres kontanthjælp, hvis de udlejer et værelse.

Det siger Nina Von Hielmcrone, lektor ved Juridisk Institut på Aarhus Universitet. Også advokat Jan Schøtt-Petersen, som er formand for Dansk Boligadvokater, mener, at lejerne lovligt kan udleje et værelse for at skaffe penge.

Det siger loven om udlejning:

§ 64 - Almenlejeloven
 Lejeren har ret til at fremleje højst halvdelen af boligens beboelsesrum til beboelse. Det samlede antal personer, der bor i boligen, må ikke overstige antallet af beboelsesrum.

 § 69 - Lejeloven
 Lejeren af en beboelseslejlighed har ret til at fremleje højst halvdelen af lejlighedens beboelsesrum til beboelse. Det samlede antal personer, der bor i lejligheden, må ikke overstige antallet af beboelsesrum.

 Kilde: Advokat Jan Schøtt-Petersen, formand for Danske Boligadvokater. 

Det svarer til, hvis en fraskilt person udlejer første sal af sin villa for at kunne betale sit realkreditlån alene uden hjælp fra sin tidligere partner, mener han.

Lejere må højst udleje halvdelen af lejlighedens beboelsesrum til andre, påpeger Jan Schøtt-Petersen.

Læs også Kontanthjælpsloft rammer hårdest i Aarhus

- Hvis man har en treværelses lejlighed, må man højst leje et rum ud. Og det samlede antal personer, der bor i boligen, må ikke overstige antallet af beboelsesrum. Så i en treværelses lejlighed må der højst bo tre personer, siger Jan Schøtt-Petersen.

Spørgsmål: - Kan udlejning ses som spekulation i at slippe for kontanthjælpsloftet?

- Som jeg ser det, må et indgreb overfor dette kræve et lovindgreb. Det er jo ikke en indtægt. Vi beskatter det jo heller ikke, hvis du har en samlever, som bidrager til husholdningen i en privat bolig, siger Jan Schøtt-Petersen.

02:08

Snart træder de ændrede kontanthjælpsregler i kraft, og det kan få stor betydning for mange familier i blandt andet Gellerup. Se mere om det i dette indslag fra august.

Luk video