TV2 Østjylland
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
  • Tip os
  • Din kommune
  • Play
  • Tip os
  • Åbent hus
31. jan 2019, kl. 09:21
Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

Bygherre om dramatisk evakuering af ejendom: - Vi har ikke gjort noget forkert

Bygherre indkalder til møde efter evakuering af bygning i Aarhus.

Video: Bygningen på Vestergade i Aarhus er i fare for at styrte sammen. 28 beboere og samtlige besøgende på to caféer blev onsdag evakueret.
  • Sten Brøgger
    Sten Brøgger
    Lokalreporter i Aarhus Kommune

- Det er ikke noget, man sædvanligvis ser, når man laver den slags arbejde, så jeg kan ikke forstå, hvorfor det er sket.

Sådan lyder det torsdag fra Jens Winther, der er direktør for Norcap Development.

Læs også

Etageejendom evakueret: Lejligheder kan styrte ned

Norcap Development er bygherre for en stor ombygning af det tidligere hovedbibliotek i Mølleparken i Aarhus, og flere har spekuleret i, om det arbejde kan være skyld i onsdagens evakuering af 28 mennesker i en ejendom på Vestergade i Aarhus.

Den ene side af bibliotekets bygning har nemlig adresse klos op af ejendommen på Vestergade.

Ejendommen på Vestergade er beliggende nær krydset ved Vester Alle. Det er umiddelbart bag ved det tidligere hovedbibliotek, hvor der i dag er byggeplads.
Ejendommen på Vestergade er beliggende nær krydset ved Vester Alle. Det er umiddelbart bag ved det tidligere hovedbibliotek, hvor der i dag er byggeplads.

Ingen forstår skader

Lejlighederne i Vestergade er blevet evakueret, fordi lofter er begyndt at bule, fordi der falder puds ned, og fordi døre ikke længere kan lukkes, da bygningen har givet sig.

Arbejdet i Mølleparken er stoppet som en konsekvens af, at nabobygningen er i fare for at styrte sammen.

Jens Winther har dog svært ved at se, at det arbejde, Norcap Development er bygherre for, kan være skyld i situationen på Vestergade.

- Vi har ikke rørt ved ejendommen eller benyttet nogle processer, der skaber vibrationer, og derfor kan ingen forstå, hvorfor der er opstået revner i naboejendommen, siger Jens Winther til TV2 ØSTJYLLAND.

Video: Victor Fisker bor i kollektivet og er bange for at bygningen styrter sammen og han mister alt, hvad han ejer.

Møde om fremtid

Det er MT Højgaard, der som entreprenør udfører arbejdet på byggepladsen, men Norcap Development er altså bygherre for projektet.

De to selskaber vil torsdag afholde et møde sammen med Aarhus Kommune, en statiker og en geotekniker.

- Vi skal afdække, hvad der er sket og finde ud af, hvordan vi kommer videre. Vi må have den bedste ekspertise på banen for at finde ud af, hvad der er op og ned, siger Jens Winther til TV2 ØSTJYLLAND.

Tanya Caspersen evakueret fra Vestergade

Læs også

Tanya lå syg, da roomie ringede: - Vi er evakueret

Han finder det 'yderst beklageligt', hvis det viser sig, at det er ombygningen af det tidligere hovedbibliotek, der er skyld i situationen på Vestergade. 

- Men entreprenøren har fulgt de retningslinjer, som kommunen har givet. Alle har vurderet, at arbejdet er gjort som det skulle, siger Jens Winther til TV2 ØSTJYLLAND.

Tanya Caspersen lå syg i sin lejlighed, da hun fik en opringning fra sin roommate om, at bygningen var evakueret og hun skulle skynde sig ud. 
Tanya Caspersen lå syg i sin lejlighed, da hun fik en opringning fra sin roommate om, at bygningen var evakueret og hun skulle skynde sig ud. 

Tanya fik et chok

Blandt beboerne på Vestergade er et kollektiv med unge mennesker. Her lå Tanya Celine Caspersen syg hjemme i kollektivet, da hendes roommate ringede til hende med den foruroligende besked om evakueringen.

Uden at tænke over at få nogle ting med ud af lejligheden, skynder Tanya Celine Caspersen og tre andre, som var hjemme i lejligheden, sig ud. 

- Jeg fik et chok og hjertebanken. Det virker meget voldsomt med politi og brandvæsen og alle mulige folk, som hurtigt kom på pletten. Vi har været bange, sagde Tanya Celine Caspersen onsdag til TV2 ØSTJYLLAND.

Bygningen på Vestergade 69 i det centrale Aarhus indeholder otte lejligheder og caféerne 'Cafe Mellemfolk' og 'Hos Anton'. Samtlige beboere blev onsdag evakueret og genhuset - i første omgang på et hotel.

100 meter af Vestergade blev onsdag spærret for al trafik på grund af nedstyrtningsfare.
100 meter af Vestergade blev onsdag spærret for al trafik på grund af nedstyrtningsfare. Foto: Local Eyes
Del
facebook mail

Mest sete

  • Skærmbillede 2023-09-20 kl. 15.07.39

    Romantisk weekend: Ét spørgsmål ændrede stemningen

    Ons 15:21
  • skraldespand skraldebil skrald affald

    Kredsløb forklarer: Derfor bliver sorteret affald blandet sammen

    Tor 14:20
  • politi penge narkosag

    Narkosmugler får 17 års fængsel og konfiskeret seks millioner kroner

    Tor 13:24
  • Lige nu
    Vanrøgt af hund

    Hund aflivet efter brutal behandling i park

  • Dronningborghallen

    Budgetaftale på plads i Randers: Ny hal på vej i Dronningborg

  • kemikalieuheld Feldballe

    Lille beholder skabte stort postyr - måtte sprænges væk

  • Jonas Hartung Tast

    Gjorde studerende syge på stribe - nu får de kæmpebøde

  • Kasper stod forrest, da katastrofen truede hele byen

  • Forskning i øjne Gudrun Klausen

    Gudrun kan ikke se lige linjer - griseøjne kan redde hendes syn

Tilmeld dig TV2 Østjyllands nyhedsbrev og bliv opdateret hver dag

Ved at klikke på 'Tilmeld' accepterer du vores privatlivspolitik.
  • Bundgarnskutteren Kapduen kom kørende til Fjellerup

  • Parkering Aarhus

    Gør det markant dyrere at have bil i Aarhus

  • Jacob Bundsgaard

    Stramt budget i Aarhus - dét blev der fundet penge til

  • 20210712-092429-1-1920x1077we

    Fejl i kommune: Familier får en million kroner tilbage

  • Frederikke Pedersen i Korpset

    Hun tabte sig 15 kilo og vejede alt, hun spiste - men én kommentar ændrede alt

  • politi politibil patruljevogn 112

    Teenagere sendt bag tremmer: Klippede håret af offer

  • Retten i Aarhus byret byretten domstol

    Idømt ti års fængsel i stor narkosag

  • f-35 terma

    Kampfly for milliarder - også en del af freden

  • Mærsk Maersk Line containerterminal skib Aarhus Havn havnen aarhushavn

    Politi går ind i sagen om rockere på havnen i Aarhus

TV2 Østjylland

Kontakt

  • Tip os
  • Sig din mening
  • Send klage
  • Find medarbejder
  • Book rundvisning
  • Sponsorater
  • Reklamer

Om os

  • Hvem er vi?
  • Udviklingsblog
  • Bestyrelse
  • Repræsentantskab

Job uddannelse

  • Ledige stillinger
  • Erhvervspraktik
  • Journalistpraktikant
  • FTP-elev

Services

  • Tekstet for hørehæmmede
  • Public service
  • Sådan ser du TV2ØJ
  • Nyhedsbrev
  • Privatlivspolitik
  • Cookies
TV2 Østjylland Skejbyparken 1, 8200 Aarhus N redaktion@tv2oj.dk (+45) 8742 4242
facebook linkedin instagram youtube tiktok
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. TV2 Østjylland forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4.
Vi tager ansvar for indholdet og er tilmeldt Pressenævnet