Randers FC får ny målmandstræner

Randers FC har hyret Stephen Paddon som ny målmandstræner for klubbens superligahold.

Fodboldklubben Randers FC har fundet den mand, der fremover skal være med til at sørge for, at der bliver scoret så få mål som muligt mod klubbens superligahold.

Stephen Paddon overtager med øjeblikkelig virkning posten efter den hidtidige målmandstræner, Jens Poulsen. Udskiftningen skyldes, at Jens Poulsen efter eget ønske har ønsket at drosle trænergerningen ned.

- Jeg har aldrig prøvet at være målmandstræner på allerhøjeste niveau, så jeg ser frem til at prøve kræfter med Randers FC, der som bundhold skal have lukket hullerne bagude, siger Stephen Paddon, der tidligere har været målmandstræner for FC Nordjylland, Aars og AaB's ungdomsafdeling.

Som aktiv har han primært spillet for Ålborg Chang og Nørresundby.